لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۶

حسن نصرالله: تمام اسرائیل در تیررس موشک‌های حزب‌الله است


رهبر گروه حزب‌الله لبنان گفت که حزب‌الله یک «بازدارندگی فعال» را علیه اسرائیل، ایجاد کرده است و تمام اسرائیل در تیررس موشک‌های حزب‌الله است.

حسن نصرالله با اشاره به اختلاف‌های لبنان و اسرائیل بر سر میدان نفتی کاریش گفت :‌ «مقاومت لبنان مانع استخراج نفت توسط اسرائیل خواهد شد و حاضر است هر هزینه‌ای را برای این کار بپردازد، حتی اگر منجر به جنگ شود.»

او به شبکه خبری المیادین افزود: «اگر لبنان نتواند نفت و گازش را صادر کند به اسرائیل هم این اجازه را نمی‌دهیم.»

دبیرکل حزب الله لبنان، با اشاره به سفر رئیس جمهوری آمریکا به خاورمیانه تصریح‌ کرد:« بایدن فقط به خاطر نفت و گاز به منطقه آمد تا عربستان و امارات را به تولید بیشتر تشویق کند اما این اقدام هم نمی‌تواند نیاز اروپا را تامین کند و جایگزین انرژی روسیه شود.»

وی در بخش دیگری از سخنانش به توان پهپادی، پدافندی و دریایی حزب‌الله اشاره کرد و گفت: «ما پهپادهایی داریم که اسرائیل قادر به رصد و کشف آنها نیست و برای اولین بار می‌گویم حزب الله ده‌ها بار پهپادهایی را وارد خاک اسرائیل کرده اما ارتش اسرائیل متوجه آن نشده‌ است.»

نصرالله همچنین گفت که در صورت موافقت دولت لبنان حاضر است سوخت مجانی ایران را برای استفاده در نیروگاه های برق به این کشور بیاورد. او تاکید کرد که دولت لبنان به دلیل ترس از تحریم‌های آمریکا از ایران سوخت وارد نمی‌کند.

گروه حزب‌الله توسط شماری از کشورهای غربی به‌عنوان یک گروه تروریستی معرفی شده است، هرچند برخی از کشورها تمایلی به تحریم شاخه سیاسی این گروه ندارند و نمی‌خواهند چنین اقدامی سبب بی‌ثباتی بیشتر لبنان شود و تماس با مقامات دولتی را مختل کند.

حزب‌الله لبنان در سال ۱۳۶۱ توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاسیس شد. تاکنون چندین کشور، از جمله ایالات متحده، اسرائیل، آلمان، صربستان، لیتوانی، استونی، لتونی، و استرالیا کلیت این گروه را به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است.

شناسایی کلیت حزب‌الله لبنان به عنوان یک سازمان تروریستی، به مفهوم تفاوت قائل نشدن میان شاخه سیاسی با شاخه نظامی آن حزب و تروریست شناختن هر دو شاخه حزب‌الله است.

XS
SM
MD
LG