لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۲

انتقاد نخست‌وزیر لبنان از اقدامات حزب‌الله در مناقشه مرزی با اسرائيل


نجیب میقاتی، نخست‌وزیر (سمت راست) و عبدالله بوحبیب، وزیر امور خارجه لبنان در جریان جلسه کابینه. ۲۴ ژانویه ٢٠٢٢
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر (سمت راست) و عبدالله بوحبیب، وزیر امور خارجه لبنان در جریان جلسه کابینه. ۲۴ ژانویه ٢٠٢٢

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، روز دوشنبه هرگونه اقدام غیررسمی در ارتباط با مناقشه بر سر مرز دریایی با اسرائیل را خطرناک و ناپذیرفتنی دانست.

این اظهارات نخست‌وزیر لبنان در واکنش به انتشار خبر سرنگونی سه پهپاد حزب‌الله در پی انجام عملیاتی علیه یک میدان گازی اسرائیل در دریای مدیترانه بیان شده است.

اقدام حزب‌الله در روانه‌ کردن پهپادها به محل مناقشه، روز شنبه و پس از تلاش‌های طولانی‌مدت، اما تاکنون بی‌نتیجه، با میانجیگری ایالات متحده بر سر مرز دریایی بین اسرائیل و لبنان در مجاورت یک میدان عظیم گاز طبیعی،‌ صورت گرفته است.

بنا بر بیانیه دفتر نجیب میقاتی، دولت هرگونه اقدام «خارج از چارچوب مسئولیت دولتی و بستر دیپلماتیکی را که در آن مذاکرات انجام می‌شوند، را غیرقابل پذیرش» می‌داند.

این بیانیه که پس از دیدار نجیب میقاتی و عبدالله بو حبیب، وزیر امور خارجه لبنان، منتشر شد، هشدار داده‌ است که چنین اقداماتی ممکن است به «مخاطراتی غیرضروری» منجر شود.

حزب‌الله روز شنبه با اعلام خبر ارسال پهپاد به میدان گازی «کاریش» در آب‌های مورد مناقشه دو کشور مدعی شد عملیات شناسایی با موفقیت انجام شده‌ و «پیام ارسال شده است.»

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، پس از اقدام این گروه مورد حمایت ایران گفت که حزب‌الله «دولت لبنان را از رسیدن به یک توافق بر سر مرزهای دریایی باز می‌دارد.»

ارتش اسرائیل روز شنبه ۱۱ تیر ماه از رهگیری سه پهپاد حزب‌الله که در مسیر سکوهای گازی «کاریش» در حرکت بودند، خبر داده بود.

میدان گازی کاریش واقع در دریای مدیترانه از مدت‌ها پیش مورد مناقشه اسرائیل و لبنان بوده است.

XS
SM
MD
LG