لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

آمریکا و چین قطب‌جنوب ماه را کانون ماموریت‌های فضایی می‌کنند


یوجین سرنان، فضانورد ناسا، سوار بر یک ماه‌نورد در طول ماموریت آپولو ۱۷، ۱۱ دسامبر ۱۹۷۲
یوجین سرنان، فضانورد ناسا، سوار بر یک ماه‌نورد در طول ماموریت آپولو ۱۷، ۱۱ دسامبر ۱۹۷۲

آمریکا و چین قصد دارند ماموریت‌های فضایی خود بر روی کره ماه را همزمان در یک نقطه آغاز کنند و این ممکن است موجب شلوغ شدن منطقه قطب جنوب ماه شود.

به گزارش سایت مطالب علمی و فناوری «گیزمودو»، سازمان هوا-فضای آمریکا «ناسا»، ۱۳ منطقه از پیش تعیین شده را در نزدیکی قطب جنوب کره ماه برای ماموریت آتی آرتمیس ۳ اعلام کرده است. در این ماموریت که برای اواخر سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده، قرار است یک فضانورد مرد و یک فضانورد زن به ماه فرستاده شوند.

ماموریت آرتمیس ۳ در قطب جنوبی ماه خواهد بود که منطقه‌ای بسیار ارزشمند است، چون احتمال دارد در نقاطی که در سایه‌ قرار گرفته‌اند یخ وجود داشته باشد.

آب در ماه می تواند منبع مهمی برای اکتشافات فضایی آینده باشد، چون می توان از آن برای ساخت سوخت استفاده کرد و در نتیجه قابلیت بالقوه ماه را برای تبدیل شدن به دروازه‌ای برای سفر به مقاصد دورتر در فضا، برای مثال سیاره مریخ، افزایش می‌دهد.

ولی این تنها ناسا نیست که می‌خواهد از منابع قطب جنوب ماه استفاده کند. پژوهشگران چینی به رهبری ژانگ هی، فرمانده ماموریت «چانگ ای ۴» نیز ۱۰ منطقه بالقوه مناسب برای فرود آمدن در قطب جنوب ماه را شناسایی کرده‌اند.

البته ماموریت آتی چین «چانگ ای ۷» بدون خدمه است و تنها شامل یک سطح‌نورد است که برای کاوش یخ به قطب جنوب ماه فرستاده می‌شود. این ماموریت برای سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است.

XS
SM
MD
LG