لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۵

آرتمیس شنبه راهی فضا می‌شود


ناسا اعلام‌ کرد بعد از لغو پرتاب فضاپیمای آرتمیس به سمت ماه، به علت نشت هیدروژن در روز دوشنبه، این پرتاب روز شنبه سوم سپتامبر ساعت ۲:۱۷ دقیقه عصر به وقت محلی از پایگاه فضایی کندی در فلوریدای آمریکای انجام می‌‌شود.

راکت ۳۲ طبقه‌ «آرتمیس یک» قرار است کپسول بدون سرنشین «اوریون» را برای یک پرواز آزمایشی شش‌هفته‌ای به مدار ماه ببرد.

جان هانیکات، مدیر برنامه سیستم پرتاب فضایی در مرکز مارشال ناسا در آلاباما در توضیح علت لغو پرتاب روز دوشنبه گفت: «یکی از چهار موتور پیشران موشک، نتوانست به محدوده دمایی مورد نیاز برای پرواز برسد. به گفته او برای جلوگیری از هر‌گونه شوک دمایی به موتورها، کنترل‌کننده‌های پرتاب، فشار مخزن هیدروژن مایع را افزایش می‌دهند تا کمی از هیدروژن مایع به موتورها ارسال شود.»

جان هانیکات افزود: «به هنگام تلاش برای پرواز روز دوشنبه، موتور شماره ۳ موشک، ۳۰ تا ۴۰ درجه گرمتر از موتورهای دیگر و در حدود منفی ۴۱۰ درجه فارنهایت بود که همین امر باعث لغو پرواز شد.»

ناسا برای روز شنبه در منطقه پرتاب، احتمال بارش باران و رعد‌ و‌ برق در ساعات صبح و اوایل بعد از ظهر پیش بینی اما اعلام‌ کرد تیم پرتاب به دقت شرایط را زیر نظر خواهد داشت.

قرار است ناسا در ماموریت آرتمیس در مراحل بعدی فضانوردانی را هم از زمین به ماه منتقل کند. آرتمیس۲ در سال ۲۰۲۴ تعدادی فضانورد را به مدار ماه می‌برد و سرانجام در سال ۲۰۲۵ ، فضانوردان با آرتمیس۳ به ماه رفته و بر روی آن قدم خواهند گذاشت.

XS
SM
MD
LG