لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۰

تلسکوپ جیمزوب شگفتی‌های بیشتری از سیاره مشتری را نمایان کرد


تازه‌ترین تصاویر دریافتی از تلسکوپ فضایی جیمزوب جزئیات دقیق‌تری از سیاره مشتری را به دانشمندان ارایه کرد
تازه‌ترین تصاویر دریافتی از تلسکوپ فضایی جیمزوب جزئیات دقیق‌تری از سیاره مشتری را به دانشمندان ارایه کرد

ناسا اعلام‌کرد تازه‌ترین تصاویر دریافتی از تلسکوپ فضایی جیمز وب جزئیات دقیق‌تری از سیاره مشتری را به دانشمندان ارائه کرده‌ است.

بر اساس این اعلام، توفان‌های وسیع، بادهای چرخان و شفق‌های فروزان مشتری در این تصاویر که از دوربین «فروسرخ نزدیک» تلسکوپ وب گرفته شده، قابل مشاهده است.

در این تصاویر، همچنین نمای گسترده‌ای از مشتری و حلقه‌های کم‌نور آن و نیز دو قمر کوچک به نام‌های آمالتئا و آدراستئا نشان داده شده‌ است.

ناسا اعلام‌کرد محققانش در موسسه علمی تلسکوپ فضایی«مرکز مأموریت و عملیات علمی جیمزوب» در حال تجزیه و تحلیل داده‌های این تلسکوپ هستند تا نتایج علمی جدیدی در مورد بزرگترین سیاره منظومه شمسی را به دست آورند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب یکی از بزرگ‌ترین و قدرتمندترین تلسکوپ‌ها است و انتظار می‌رود بینش جدیدی از هر مرحله از تاریخ جهان، از شکل‌گیری نخستین ابرهای غبار گرفته تا تشکیل منظومه شمسی را در اختیار زمینیان قرار دهد.

ناسا ، آژانس فضایی اروپا، و آژانس فضایی کانادا به طور مشترک در ساخت این تلسکوپ مشارکت داشته‌اند.

تلسکوپ فضایی هابل که سی سال پیش به فضا پرتاب شد، نخستین ابزار فضایی انسان برای رصد جهان بود که دیدی بی‌سابقه از جهان ارائه داد.

هابل طول موج‌های مرئی، فرابنفش و مادون قرمز نزدیک را رصد می‌کند؛ اما جیمز وب طول موج های قرمز مرئی تا فروسرخ میانه را رصد می‌کند تا اطلاعات بیشتری از آغاز جهان به دست بیاورد.

XS
SM
MD
LG