لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

منابع اسرائیلی: ماهواره روسی-ایرانی، می‌تواند به منافع اسرائیل و غرب آسیب برساند


ماهواره خیام که روسیه آن را به فضا فرستاد.
ماهواره خیام که روسیه آن را به فضا فرستاد.

پرتاب موفقیت‌آمیز یک موشک روسی حامل ماهواره ایرانی به فضا، سبب نگرانی‌های امنیتی و اطلاعاتی در اسرائیل و غرب شده‌است.

به‌گزارش جروزالم پست، جمهوری اسلامی ایران این ادعا را که «مسکو می‌تواند از این ماهواره برای تقویت قابلیت‌های اطلاعاتی خود در اوکراین استفاده کند» رد کرده و گفته‌است که ایران، از همان روز نخست، کاملا آن را تحت کنترل خواهد داشت.

ماهواره «سنجش از راه دور» خیام، روز سه‌شنبه‌ توسط یک موشک سایوز روسی از پایگاه فضایی بایکونور، که محل پرتاب‌های فضایی روسیه در جنوب قزاقستان است، به فضا پرتاب شد.

جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید که این ماهواره برای تحقیقات علمی از جمله در تشعشعات و نظارت بر محیط زیست برای اهداف کشاورزی، طراحی شده‌است.

مقام‌های اسرائیلی نگران هستند که جدیدترین همکاری فضایی بین مسکو و تهران، توانایی‌های ایران را برای پرتاب احتمالی «موشک های بالستیک قاره‌پیما با کلاهک هسته‌ای» در آینده افزایش دهد

اسرائیل همچنین نگران است که از طریق این‌ ماهواره، نظارت بر هدف‌ها در کشور اسرائیل و در سراسر منطقه، افزایش و بهبود یابد.

نگرانی دیگر اورشلیم، احتمالا این است که ماهواره‌های ایرانی-روسیه آینده، توانایی جاسوسان اسرائیل را برای «نفوذ به مرزهای جمهوری اسلامی و انجام عملیاتی که مانع پیشرفت هسته‌ای این کشور می‌شود» کاهش دهند.

در همین راستا، ایالات متحده و غرب نگران هستند که این ماهواره توسط مسکو، برای تقویت قابلیت‌های اطلاعاتی‌اش در اوکراین استفاده شود.

در اواسط ماه ژوئن، روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داده‌بود که روسیه آماده می‌شود که یک ماهواره پیشرفته را، به ایران بدهد.

در گزارش ذکر شده‌بود که این ماهواره، به ایران امکان می‌دهد که اهداف نظامی احتمالی را در سراسر خاورمیانه ردیابی کند و باعث ایجاد نگرانی در منطقه شود.

علاوه بر این، مقام‌های اسرائیل نیز نگران هستند که تهران ممکن است عکس‌هایی را به‌دست آورده و آن‌ها را در اختیار گروه‌هایی مانند حزب‌الله و حماس، قرار دهد تا به «افزایش دقت و اثربخشی» حملات آن‌ها، کمک‌ کند.

در گزارش اواسط ژوئن، گفته شده‌بود که ماهواره جدید، امکان نظارت مستمر را بر تاسیسات از پالایشگاه‌های نفت خلیج فارس و پایگاه‌های نظامی اسرائیل تا پادگان‌های عراق که سربازان آمریکایی را در خود جای داده‌است، فراهم می‌کند.

XS
SM
MD
LG