لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

ماهواره «خیام» در مدار زمین قرار گرفت؛ ارسال نخستین داده‌ها


تصویری از اوج‌گیری موشک ماهواره‌بر روسی- آرشیو
تصویری از اوج‌گیری موشک ماهواره‌بر روسی- آرشیو

بنا به گزارش رسانه‌های ایران ماهواره ایرانی خیام «با موفقیت» به فضا پرتاب شد و در مدار قرار گرفت.

بنابر گزارش رسانه‌های ایران، آژانس فضایی روسیه یا «روس‌کاسموس»، صبح روز سه‌شنبه به وقت تهران ماهواره خیام را از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب کرد و این ماهواره در مدار ۵۰۰ کیلومتری کره زمین قرار گرفت.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، می‌گوید اولین داده‌های تله‌متری از این ماهواره دریافت شده‌است. علیرضا نعیمی، مدیر کل بهره برداری و عملیات فضایی سازمان فضایی ایران، هم با تایید دریافت «نخستین سیگنال‌ها از ماهواره» از روند عملیات پرتاب و قرارگیری این ماهواره ابراز خرسندی کرد.

ایران می‌گوید که این ماهواره سنجشی از قابلیت دریافت تصاویر مربوط به حوزه‌های مختلف مانند کشاورزی و کنترل شهری و پایش اراضی برخوردار است.

سازمان فضایی ایران دلیل استفاده از موشک‌های ماهواره‌بر روسی را «درصد بسیار بالای موفقیت عملیات» دانسته و گفته است که «بسیاری از کشورهای صاحب چرخه کامل فناوری به‌رغم داشتن توانایی پرتاب ماهواره از پرتابگرهای روسی استفاده می‌کنند.»

این درحالی است که نشریه آمریکایی واشنگتن‌پست در روز چهارم اوت (۱۳ مرداد) در گزارشی به نقل از منابع مطلع غربی نوشت، این ماهواره توانایی جمهوری اسلامی برای جاسوسی از هدف‌های نظامی در خاورمیانه را به طور چشمگیر افزایش می‌دهد، اما مسکو از این ماهواره نخست در جهت هدف‌های نظامی خود در جنگ اوکراین استفاده خواهد کرد.

سازمان فضایی ایران اما اخبار مربوط به احتمال استفاده نظامی روسیه از ماهواره خیام را رد کرد و گفت که کنترل کامل این ماهواره بعد از پرتاب در اختیار ایران خواهد بود.

XS
SM
MD
LG