لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل از زندان: در انتخابات حکومت نامشروع شرکت نخواهم کرد


Nobel Peace Prize Winners Narges Mohammadi | جایزه نوبل صلح، نرگس محمدی
Nobel Peace Prize Winners Narges Mohammadi | جایزه نوبل صلح، نرگس محمدی

صفحه اینستاگرامی نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل و زندانی سیاسی در متنی به نقل از او نوشت که «در انتخابات غیرقانونی حکومت سرکوبگر و نامشروع شرکت نخواهم کرد.»

در این پیام آمده چطور می‌توانید در حالی که با یک دست تیغ و دار و اسلحه و زندان را علیه مردم گرفته‌اید، با دستی دیگر صندوق رای را پیش روی همان مردم بگذارید و با زبانی فریبکار و دروغ پرداز آنها را به پای صندوق رای فرا خوانید؟

این برنده جایزه صلح نوبل تاکید کرده که «یگانه آماج برگزاری انتخابات برای رژیمی که به سرکوب، وحشت و خشونت به عنوان یگانه نگهدار قدرت باور دارد، نه پاسداشت دموکراسی و حقوق مردم، بلکه تحکیم قدرت و استبداد است. چنین انتخابات‌هایی برای جمهوری اسلامی مشروعیت نخواهد آورد.»

همزمان با این موضع‌گیری، نهضت آزادی، یکی از احزاب قدیمی و منتقد جمهوری اسلامی در ایران نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که برای «اصلاح شرایط کنونی، راهی کم‌هزینه‌تر و مطمئن‌تر از انتخابات آزاد و سالم وجود ندارد.» برهمین اساس نهضت آزادی اعلام کرده به این جمع بندی رسیده است تا در این انتخابات «مشارکت و حضوری اعتراضی» داشته باشد.

انتخابات حکومت برای برای تعیین جانشینی ابراهیم رئیسی از سوی بخش قابل توجهی از مردم و مخالفان جمهوری اسلامی تحریم شده است.

پیش از این بسیاری از فعالان سیاسی و زندانیان در بند از جمله گلرخ ابراهیمی ایرایی در مورد انتخابات پیش رو که از سوی برخی «نمایش انتخابات»، و «سیرک انتخابات» توصیف شده موضع‌گیری کردند. این زندانی سیاسی، در آستانه برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری اسلامی برای جانشینی ابراهیم رئیسی، در پیامی از بند زنان زندان اوین گفته بود که مردم ایران «خیانت اصلاح‌طلبان» را از روز نخست به خاطر دارند.

پیام ایرایی در شرایطی است که شماری از اصلاح‌طلبان حکومتی اعلام کرده‌اند از میان شش نامزد مورد تایید جمهوری اسلامی که از فیلتر شورای نگهبان تحت‌نظر علی خامنه‌ای عبور کرده‌اند، از مسعود پزشکیان حمایت می‌کنند.

این زندانی سیاسی در پیام خود که روز یک‌شنبه ۲۷ خرداد در صفحه اینستاگرام منسوب به گلرخ ایرایی منتشر شده، تأکید کرده است: «اصلاح‌طلبان بدانند ما مردم ایران خیانتشان را از روز نخست به خاطر داریم. از یاد نمی‌بریم تثبیت قدرت جمهوری اسلامی و کشتار فاجعه‌بار جوانان در دهه ۶۰ را؛ در روزهایی که شما حزب‌اللهی‌ها و خط‌ امامی‌ها در رأس امور بودید.»

XS
SM
MD
LG