لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک‌سال حبس دیگر محکوم شد


نرگس محمدی، برنده جایزه صلج نوبل و فعال حقوق بشر زندانی
نرگس محمدی، برنده جایزه صلج نوبل و فعال حقوق بشر زندانی

وکیل نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر زندانی، از صدور یک سال حبس دیگر برای موکلش به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» خبر داد.

مصطفی نیلی روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که این حکم از سوی شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران صادر شده است.

این وکیل دادگستری با اشاره به حکم صادره علیه نرگس محمدی اضافه کرد:«از جمله مصادیق و دلایل صدور این حکم صحبت‌های ایشان در مورد خانم دینا قالیباف، نامه ایشان در مورد تحریم انتخابات مجلس و نامه به پارلمان‌های سوئد و نروژ است.»

نرگس محمدی روز دوم اردیبهشت در پیامی صوتی از زندان اوین، به افشاگری درباره «ضرب و شتم» و «آزار جنسی» دینا قالیباف، روزنامه‌نگار و فعال دانشجویی، پرداخته بود.

این فعال حقوق بشر شناخته‌شده در پیام خود اعلام کرده بود که دینا قالیباف «با تن کبود و روایت آزار جنسی» به بند زنان زندان اوین منتقل شده است.

بر پایه اطلاعات مندرج در صفحه منسوب به نرگس محمدی در اینستاگرام، این زندانی سیاسی «طی سه سال گذشته شش بار در دادگاه‌های انقلاب و کیفری محاکمه شده» و در مجموع به سیزده سال و سه ماه حبس، ۱۵۴ ضربه شلاق، تبعید و چهار ماه رفتگری در خیابان‌های شهر محکوم شده است.

در ادامه این مطلب آمده: «او به دلیل اعتراض، افشا و روایت تعرض و اذیت و آزار جنسی مأموران حکومت، چهار بار محاکمه و محکوم شده است.»

نرگس محمدی در حال حاضر در زندان اوین تهران بسر می‌برد و درخواست‌های متعدد چهره‌ها و نهادهای بین‌المللی از جمهوری اسلامی برای آزادی او تاکنون بی‌نتیجه باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG