لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

انجمن جهانی قلم صدور حکم‌ یک‌ سال حبس دیگر برای نرگس محمدی را محکوم کرد


نرگس محمدی
نرگس محمدی

انجمن جهانی قلم روز جمعه اول تیر با انتشار بیانیه‌ای صدور حکم یک سال حبس دیگر برای نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، و برنده جایزه صلح نوبل، را محکوم کرد.

در بیانیه انجمن جهانی قلم آمده است که این انجمن از صدور یک حکم «تلافی‌جویانه» دیگر علیه نرگس محمدی خشمگین‌ است.

به گفته این انجمن، حکم‌ صادره از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران مدت زندان خانم محمدی را به ۱۳ سال و سه ماه، همراه با ۱۵۴ ضربه شلاق، تبعید، و چهار ماه خدمات اجتماعی، از جمله نظافت خیابان، افزایش داده است.

رومانا کاچیولی، مدیر اجرایی انجمن جهانی قلم، درباره این حکم گفت: «نرگس محمدی بار دیگر در پی یک محاکمه ساختگی به انتقام انتقاد از رژیم و دفاع بی‌امان از حقوق بشر محکوم شد. دفاع از حقوق بشر جرم نیست، اما نقض این حقوق جرم است.»

او در ادامه افزود: «آزار و اذیت مداوم نرگس محمدی، شکنندگی رژیم ایران را برجسته می‌کند، حکومتی که به‌رغم سرکوبگری خود، نمی‌تواند انتقاد را تحمل کند.»

مدیر اجرایی انجمن جهانی قلم همچنین خواستار پایان دادن به حبس «ناعادلانه» نرگس محمدی شده است.

نرگس محمدی ۵۲ ساله از آبان ۱۴۰۰ به دلیل چندین محکومیت قبلی در رابطه با کارزارهای خود علیه حجاب اجباری برای زنان و مجازات اعدام در ایران، زندانی است.

مصطفی نیلی، وکیل او، روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد، در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که خانم محمدی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد.

به گفته مصطفی نیلی، این حکم در پاسخ به فراخوان برای تحریم انتخابات پارلمانی، نامه‌هایی به نمایندگان سوئدی و نروژی، و اظهارنظرهایی درباره دینا قالیباف، روزنامه‌نگار و دانشجوی ایرانی، است.

نرگس محمدی روز دوم اردیبهشت در پیامی صوتی از زندان اوین، به افشاگری درباره «ضرب و شتم» و «آزار جنسی» دینا قالیباف، روزنامه‌نگار و فعال دانشجویی، پرداخته بود.

انجمن جهانی قلم در بخش دیگری از بیانیه خود با اشاره به تلاش‌های بی‌وقفه جمهوری اسلامی برای ساکت کردن نرگس محمدی، می‌گوید که او همچنان در دفاع از حقوق بشر در زمینه‌های مختلفی فعال است و خواستار خاتمه جنگ و آتش‌بس فوری در غزه، و یا پایان تبعیض‌های سیستماتیک علیه شهروندان بهایی در ایران است.

به گفته این انجمن، آزار و شکنجه بی‌امان نرگس محمدی توسط جمهوری اسلامی در سه سال گذشته، «عمق بحران آزادی بیان در کشور و سلاح ظالمانه سیستم قضایی برای ساکت کردن و مجازات منتقدان را آشکار می‌کند.»

صدور حکم جدید علیه نرگس محمدی با اعتراض بسیاری از نهادها و سازمان‌های بین‌المللی مواجه شده است.

انجمن جهانی قلم نیز خواستار لغو تمامی احکام «انتقام‌جویانه» جمهوری اسلامی علیه این فعال حقوق بشر و آزادی فوری و بدون قید و شرط او شده است.

منبع: انجمن جهانی قلم و صدای آمریکا

XS
SM
MD
LG