لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

بازداشت مجدد هادی کسایی‌زاده، روزنامه‌نگار، پس از شکایت از دو نهاد حکومتی


هادی کسایی‌زاده، روزنامه‌نگار بازداشت‌شده
هادی کسایی‌زاده، روزنامه‌نگار بازداشت‌شده

هادی کسایی‌زاده ، روزنامه‌نگار و مدیر مسئول نشریه «میدان آزادی»، بار دیگر بازداشت شد.

حسن عباسی، روزنامه‌نگار، در صفحه «ایکس» خبر داده است که هادی کسایی‌زاده یک روز پس از شکایت از دو نهاد امنیتی، در یک کافی‌شاپ و به هنگام برگزاری مناظره‌ نامزدهای انتخابات حکومتی بازداشت شده است.

به نوشته این روزنامه‌نگار، نهادهای امنیتی سیم کارت هادی کسایی‌زاده را از حدود بیست روز قبل قطع کرده بودند و او روز چهارشنبه ۳۰ خرداد از دو نهاد امنیتی به دادسرای نظامی تهران شکایت کرده بود.

هادی کسایی‌زاده که به دلیل فعالیت‌هایش سابقه احضار و برخوردهای قضایی را دارد در اردیبهشت سال جاری هم به دلیل «انتشار مطالبی در خصوص جزئیات کشته شدن نیکا شاکرمی» به دادسرای اوین احضار شده بود.

حسن عباسی همچنین همزمانی بازداشت دو روزنامه‌نگار،هادی کسایی‌زاده و وحید اشتری، را مورد تاکید قرار داده است.

وحید اشتری، افشاگر ماجرای «سیسمونی گیت»، که یک روز پس از تکذیب تلویزیونی این ماجرا توسط دختر محمدباقر قالیباف، اسناد تازه‌ای را منتشر کرد، کمتر از ۲۴ ساعت بعد، روز پنجشنبه ۳۱ خرداد راهی زندان شد.

در چند هفته گذشته و همزمان با آغاز کارزارهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در ایران، بازداشت روزنامه‌نگاران منتقد و افشاگر شدت گرفته است.

از جمله یاشار سلطانی و صبا آذرپیک، روزنامه‌نگاران افشاگر فساد مقام‌های جمهوری اسلامی، روز ۲۰ خرداد‌ماه به منظور اجرای «احکام حبس» خود به زندان منتقل شدند.

بر اساس جدیدترین گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز درباره آزادی رسانه‌ها که ١٣ اردیبهشت ۱۴۰۲ منتشر شد، ایران در میان ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۷۷ قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG