لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

انتشار نتایج نظرسنجی موسسه گمان؛ ۶۵ درصد پاسخ‌دهندگان می‌گویند در «انتخابات ۸ تیر» شرکت نمی‌کنند


 انتخابات ریاست جمهوری اسلامی
انتخابات ریاست جمهوری اسلامی

تازه‌ترین نظرسنجی موسسه گمان از «نگرش ایرانیان به انتخابات ۱۴۰۳» نشان می‌دهد حدود ۶۵ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعلام کرده‌اند که در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی شرکت نکرده و رای نخواهند داد.

براساس این نظرسنجی که از تاریخ ۲۸ تا ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ به مدت ۳ روز انجام شده و دیدگاه افراد باسواد بالای ۱۹ سال ساکن ایران برابر با ۹۰ درصد جمعیت بزرگسال ایران را پوشش می‌دهد، حدود ۲۲ درصد جامعه آماری اعلام کرده‌اند که در انتخابات ۸ تیرماه شرکت خواهند کرد حدود ۱۲ درصد هم گفته‌اند که هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند.


نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد درحالی که حدود ۱۰ روز به «انتخابات ریاست جمهوری اسلامی» مانده است، ۳۴ درصد جامعه از زمان برگزاری این انتخابات اطلاع ندارند.


به گزارش «گمان» مقایسه رفتار انتخاباتی پاسخ‌دهندگان در انتخابات اسفند ۱۴۰۲ و تصمیم آنها برای انتخابات پیش رو نیز نشان می‌دهد ۸۵ درصد کسانی که در انتخابات سال قبل شرکت نکردند، قصد شرکت در انتخابات امسال را هم ندارند. در مقابل، ۶ درصد از کسانی که در آن انتخابات رای نداده‌اند، اعلام کردند که در رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری حاضر خواهند شد.


این موسسه نظرسنجی و آمار در ادامه گزارش خود تصریح کرد:«مسعود پزشکیان و سعید جلیلی از آرای بیشتر آنهایی که گفته‌اند در انتخابات شرکت می‌کنند برخوردار هستند و محمد باقر قالیباف در جایگاه سوم قرار گرفته است.و در میان آنهایی که هنوز درباره شرکت یا عدم شرکت در انتخابات مردد هستند، اقبال به مسعود پزشکیان بیش از دیگر کاندیداها است. همچنین، حدود ۱۵ درصد مرددین شرکت در انتخابات، گفته‌اند احتمالا رای باطله خواهند داد.»


گزارش موسسه گمان حاکی است بیش از ۶۷ درصد افرادی که نمی‌خواهند در انتخابات ریاست جمهوری رای بدهند یا هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند، علت عدم مشارکت خود را «مخالفت با کلیت نظام جمهوری اسلامی» اعلام کرده‌اند، ۱۸ درصد این گروه نیز «کم‌اختیار بودن مقام ریاست جمهوری اسلامی» و حدود ۸ درصد هم «رد صلاحیت کاندیدای مطلوب خود» را علت عدم شرکت در انتخابات اعلام کرده‌اند.

chart
chart


همچنین از میان کسانی که می‌خواهند رای بدهند یا هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند، حدود ۵۰ درصدشان انگیزه اصلی برای رای دادن را «مشارکت سیاسی، استفاده از حق رای و راهگشایی برای بهبود شرایط»، ۳۸ درصد «انتخاب کاندیدای اصلح، حمایت از نظام و رهبری، و مایوس ساختن دشمنان» و ۸ درصد آنها هم «اجبار یا برای داشتن مهر در شناسنامه» را از دلایل مشارکت خود در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده‌اند.


رای‌گیری برای مشخص شدن چهاردهمین رئیس دولت جمهوری اسلامی ۸ تیرماه امسال برگزار می‌شود.شش نامزد تایید شده از سوی شورای نگهبان در این انتخابات زودهنگام که در پی کشته‌شدن ابراهیم رئیسی در حادثه سقوط هلی‌کوپتر به نظام تحمیل شد، در حال رقابت با یکدیگر هستند.

گزارشها از داخل ایران حاکیست مردم اقبال چندانی به این انتخابات نشان نمی‌دهند و آنرا «انتصابات» حکومتی می‌دانند.

تازه‌ترین نظرسنجی یک وب‌سایت دولتی نیز در روز ۳۱ خرداد نشان داد که ۷۳ مردم اصلا برنامه‌های نامزدهای انتخاباتی و مناظره‌های تلویزیونی آنها را دنبال نمی‌کنند.

XS
SM
MD
LG