لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

کمیته نوبل صدور حکم یک سال حبس دیگر برای نرگس محمدی را محکوم کرد


نرگس محمدی. آرشیو
نرگس محمدی. آرشیو

کمیته نروژی «نوبل» روز پنجشنبه ۳۱ خرداد، تصمیم دادگاه انقلاب اسلامی تهران برای صدور حکم‌ «خشن و ناعادلانه» یک سال حبس بیشتر برای نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی و برنده جایزه صلح نوبل، را به شدت محکوم کرد.

یورگن واتنه فریدنس، رئیس این کمیته، این اقدام حکومت ایران را «نقض آشکار حقوق بشر و حقه‌بازی در عدالت» توصیف کرد.

نرگس محمدی ۵۲ ساله از آبان ۱۴۰۰ به دلیل چندین محکومیت قبلی در رابطه با کارزارهای خود علیه حجاب اجباری برای زنان و مجازات اعدام در ایران، زندانی است.

مصطفی نیلی، وکیل او، روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد، در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که خانم محمدی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شد.

به گفته مصطفی نیلی، این حکم در پاسخ به فراخوان برای تحریم انتخابات پارلمانی، نامه‌هایی به نمایندگان سوئدی و نروژی، و اظهارنظرهایی درباره دینا قالیباف، روزنامه‌نگار و دانشجوی ایرانی، است.

نرگس محمدی روز دوم اردیبهشت در پیامی صوتی از زندان اوین، به افشاگری درباره «ضرب و شتم» و «آزار جنسی» دینا قالیباف، روزنامه‌نگار و فعال دانشجویی، پرداخته بود.

این فعال حقوق بشر شناخته‌شده در پیام خود اعلام کرده بود که دینا قالیباف «با تن کبود و روایت آزار جنسی» به بند زنان زندان اوین منتقل شده است.

بر پایه اطلاعات مندرج در صفحه منسوب به نرگس محمدی در اینستاگرام، این زندانی سیاسی «طی سه سال گذشته، شش بار در دادگاه‌های انقلاب و کیفری محاکمه شده» و در مجموع به ۱۳ سال و سه ماه حبس، ۱۵۴ ضربه شلاق، تبعید و چهار ماه رفتگری در خیابان‌های شهر محکوم شده است.

در ادامه این مطلب آمده است: «او به دلیل اعتراض، افشا و روایت تعرض و اذیت و آزار جنسی مأموران حکومت، چهار بار محاکمه و محکوم شده است.»

نرگس محمدی از شرکت در جلسه محاکمه در تهران در اوایل ماه جاری امتناع و در فروردین گذشته در یک پیامی صوتی از زندان «جنگ تمام عیار علیه زنان» در جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

او سال گذشته میلادی به دلیل مبارزه با ظلم و‌ ستم علیه زنان در ایران، و تلاش برای ترویج حقوق بشر و آزادی برای همه، جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

XS
SM
MD
LG