لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۷

ابلاغ حکم زندان و شلاق به سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر؛ نرگس محمدی: در برابر شلاق مقاومت می‌کنم


نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی
نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی

نرگس محمدی، فعال مدنی و نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، در یک تماس کوتاه تلفنی گفته است که در زندان اوین است، حکم «۳۰ ماه زندان» را به او ابلاغ کرده‌اند، و قرار است او را «شلاق» بزنند.

تقی رحمانی، همسر خانم محمدی، روز چهارشنبه ۲۶ آبان با اعلام این خبر در توییتی نوشت به خانم محمدی گفته است که «نمی‌گذارد که وی را شلاق بزنند و در برابر شلاق مقاومت می‌کند»؛ پس از آن «تلفن قطع شده است.»

روز دوم خرداد ماه همسر نرگس محمدی از محکومیت مجدد او از سوی شعبه ۱۱۷۷ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران به «تحمل ۸۰ ضربه شلاق تعزیری، ۳۰ ماه حبس تعزیری و پرداخت دو فقره جزای نقدی» خبر داده بود.

اتهامات مطرح شده در این پرونده علیه سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار بیانیه، تحصن در دفتر زندان، نافرمانی از ریاست و مقامات زندان، تخریب شیشه‌ها، و افترا نسبت به اتهام شکنجه‌گری و ایراد ضرب و جرح» عنوان شده بود.

نرگس محمدی روز سه‌شنبه در مراسم دومین سالگرد کشته شدن ابراهیم کتابدار بازداشت شد.

سعید دهقان حقوقدان و وکیل دادگستری نحوه بازداشت نرگس محمدی در روز گذشته را «نوعی آدم‌ربایی با ایجاد وحشت و انتقال پیام سرکوب در قالب ناپدیدسازی قهری » توصیف کرد و نوشت: «بازداشت به حکم قانون با تصمیم قاضی و با ارائه دليل در يك پرونده قضایی توسط ضابط با كارت معتبر صورت می‌گیرد.»

پیش از این نیز روز ۲۹ تیر ماه، نرگس محمدی به همراه شماری از فعالان مدنی در پی تجمعی برای حمایت از اعتراضات خوزستان بازداشت شده بودند که پس از ساعاتی آزاد شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG