لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

روایت دو فعال مدنی از وضعیت زندان‌های ایران؛ «وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها» به جرم زن بودن و «تعرض جنسی» به زنان بازداشتی


سپیده قلیان (راست) و نرگس محمدی
سپیده قلیان (راست) و نرگس محمدی

در حالی که تنها چند هفته از انتشار ویدیوهای تکان‌دهنده هک شده از دوربین‌های زندان اوین می‌گذرد، دو فعال مدنی ابعاد بزرگتری از شرایط نامناسب زندان‌ها و بازداشت‌گاه ایران را شرح داده‌اند.

سپیده قلیان در توئیتر شرح حالی از شرایط زنان در زندان بوشهر ارائه کرده و آن زندان را «جهنمی فراموش‌شده» خوانده است. در همین حال نرگس محمدی در حساب اینستاگرام خود از «تعرض جنسی» به یکی از زنان بازداشتی در تجمعات اخیر مقابل سفارت پاکستان خبر داده است.

سپیده قلیان، فعال مدنی که ۲۸ مرداد ماه از زندان بوشهر به مرخصی اعزام شده، با انتشار رشته توئیتی می‌گوید، زنان زندانی در زندان بوشهر «به جرم زن بودن و زندانی بودن» تحت «وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها» قرار می‌گیرند و در «ضدانسانی‌ترین شرایط ممکن» نگهداری می‌شوند.

این فعال مدنی با اشاره به شرایط بسیار نامساعد بند نسوان این زندان می‌گوید اعتراض در این زندان برابر است با «تهديد به معاینه‌ی آلت تناسلی در برابر تمام پرنسل و زندانی‌ها، ضرب و شتم زندانی، قرنطینه‌ی زندانی، آوردن گارد و شكنجه و تعرض، قطعی تلفن، ملاقات و لغو مرخصی.»

خانم قلیان در این رشته توئیت با اشاره به نمونه‌هایی از آزار و اذیت زندانیان زن، می‌گوید با هماهنگی مسئول بند نسوان زنانی که از حمایت مالی برخوردار نیستند برای «صيغه موقت» نزد زندانی‌های مرد بند مالی فرستاده می‌شوند. این فعال مدنی همچنین می‌گوید قانون حجاب اجباری در این زندان فراتر از میزان مرسوم در برخی زندان‌ها است، و زندانیان در هر جا جز تخت خواب باید حجاب داشته باشند.

سپیده قلیان نوشته است، مشکلات بند نسوان زندان بوشهر را به صورت کتبی و شفاهی به مسئولان اعلام کرده، اما تاکنون پاسخی جز سکوت نگرفته است.

پس از انتشار موارد آزار و اذیت زندانیان در زندان مرکزی بوشهر توسط این فعال مدنی، محمدمهدی حاج محمدی،‌ رییس سازمان زندان‌ها در توئیتر خود به گفته‌های سپیده قلیان واکنش نشان داد و آنها را « ادعاهای عجیب» خواند و از اعزام مدیرکل بازرسی سازمان زندان‌ها به بوشهر خبر داد و نوشت: «بی‌شک با احراز صحت یا کذب این ادعاها، با متخلف برخورد خواهد شد.»

از سوی دیگر نرگس محمدی،‌ نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، نیز با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود از «تعرض جنسی» به یک زن بازداشتی در تجمع حمایتی از مردم افغانستان در روز چهارشنبه ۱۷ شهریور ماه را داد و نوشت، نیروهای انتظامی «جلادوار و تجاوزگرانه» در این اعتراضات به زنی تعرض جنسی کرده‌اند.

این فعال مدنی همچنین با اشاره به گفته‌های اخیر سپیده قلیان و بازداشت‌ همراه با خشونت برخی معترضان و ضرب و شتم آنها توسط نیروهای انتظامی در این تجمعات، این برخورد‌های خشونت‌آمیز را «گوشه‌ای از وحشیگری و بی رحمی و رفتار طالبانی یونیفرم پوشان نیروی انتظامی» عنوان کرد.

خانم محمدی در انتها افزود: «دوباره می‌گویم تعرض جنسی نه فقط در سلول‌ها توسط بازجویان بی نام و نشان بلکه توسط ماموران نیروی انتظامی یونیفرم پوش در خیابان انجام می‌شود. روی واقعیت خاک‌ نپاشید.»

XS
SM
MD
LG