لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

نرگس محمدی و شماری از فعالان در پی تجمعی برای حمایت از اعتراضات خوزستان بازداشت شدند


تجمع کنشگران مدنی و فعالان حقوق بشر در تهران برای حمایت از اعتراضات خوزستان
تجمع کنشگران مدنی و فعالان حقوق بشر در تهران برای حمایت از اعتراضات خوزستان

گروهی از کنشگران مدنی و مدافعان حقوق بشر در تهران، روز سه‌شنبه ۲۹ تیر، با برگزاری تجمعی در مقابل وزارت کشور از اعتراضات سراسری مردم خوزستان نسبت به بی‌آبی حمایت کردند. این تجمع با برخورد خشن نیروهای امنیتی بر هم خورد و تعدادی از آنها بازداشت شدند.

کانون مدافعان حقوق بشر می‌گوید که تعدادی از فعالان حاضر در تجمع حمایت از اعتراضات مردم خوزستان «از جمله نرگس محمدی، آرش صادقی، جعفر عظیم‌زاده، رسول بداقی، آرش کیخسروی و پوران ناظمی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.» پیشتر نرگس محمدی از حمله به این تجمع خبر داده بود.

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، در توییتی بازداشت او و چند تن دیگر از تجمع‌کنندگان را تأیید کرده است.

همچنین به صدای آمریکا اطلاع داده شد که فعالان در تجمع اعتراضی روز سه شنبه مورد ضرب و جرح شدید قرار گرفتند.

نرگس محمدی در ویدیویی که به دست صدای آمریکا رسیده، در اظهاراتی پیش از بازداشت گفت حدود ۳۰ تن از فعالان مدنی، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق کارگران، معلمان، زندانیان سیاسی سابق، مادران صلح و مادران دادخواه، در این تجمع «برای دفاع از مردم بی‌گناه و بی‌پناه خوزستان» حضور داشتند که از سوی نیروهای امنیتی در مقابل وزارت کشور به هم خورد.

به گفته خانم محمدی، برخی از تجمع‌کنندگان توسط مأموران امنیتی «ضرب و شتم» شدند.

پس از بر هم زدن تجمع در مقابل وزارت کشور از سوی مأموران، این فعالان مدنی در خیابان زرتشت تهران راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند.

نرگس محمدی گفت که این تجمع و راهپیمایی «در اعتراض به کشتار مردم بی‌پناه در خوزستان است و ما از مردم خوزستان حمایت می کنیم.»

XS
SM
MD
LG