لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

وزارت خارجه به صدای آمریکا: توسل حکومت ایران به خشونت محکوم است؛ اعلام عزای عمومی با چند روز تاخیر


اعتراضات ایران
اعتراضات ایران

ایالات متحده در واکنش به رویدادهای اخیر آبادان، ضمن حمایت از حقوق انسانی مردم ایران، اقدام حکومت جمهوری اسلامی در به‌‌کارگیری خشونت علیه معترضان و نقض حقوق انسانی‌ آنها را محکوم کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه در مورد اعتراضات در شهر آبادان که در پی ریزش ساختمان متروپل به راه افتاده است، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «معترضان شجاع ایرانی از دولت‌شان می خواهند که به نگرانی های مشروع آنها رسیدگی کند. سوءمدیریت و بی توجهی دولت ایران بارها و بارها مردم ایران را با عدم پاسخگویی به نیازهای اولیه خود مواجه کرده است.»

این مقام رسانه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا با مخاطب قرار دادن مقامات جمهوری اسلامی ایران افزود: «ما استفاده از خشونت علیه معترضان مسالمت آمیز را محکوم می‌کنیم. ما از حقوق انسانی مردم ایران، از جمله حق تجمع مسالمت‌آمیز و ابراز وجود بدون ترس از خشونت و بازداشت، حمایت می‌کنیم.»

وی با اشاره یه موضعگیری‌های پیشین وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «همان‌طور که وزیر [آنتونی] بلینکن بیان کرده است، ایالات متحده همچنین قطع جزئی یا کامل اینترنت تحمیلی و دیگر تاکتیک‌ها توسط دولت برای جلوگیری از آزادی بیان آنلاین و محدود کردن توانایی روزنامه‌نگاران مستقل برای خدمت به مردم، را محکوم می‌کند.»

اعتراض‌ها به فرو ریختن برج دوقلوی «متروپل» که بنا بر گزارش‌ها با بهره‌گیری از فساد و رانت و با وجود هشدارها نسبت به ناایمن بودن آن در مرکز شهر آبادان ساخته و فرو ریختن آن به کشته شدن و زیر آوار ماندن شماری از شهروندان منجر شد، همچنان ادامه دارد و با شعارهایی علیه ارکان جمهوری اسلامی به شهرهای دیگر گسترش یافته است.

شرکت‌کنندگان در تظاهرات‌های اعتراضی در چند روز گذشته شعارهایی در حمایت از آبادان و از جمله «مرگ بر دیکتاتور»، «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست»، «آبادان سرافراز، اینه شعار اهواز»، «آبادان، آبادان، حمایتت می‌کنیم»، «ما اشتباه کردیم، که انقلاب کردیم»، «رضا شاه، روحت شاد»، «آخوند باید گم بشه»، «خامنه‌ای حیا کن، مملکت رو رها کن» و «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله»، سر دادند.

  • اعلام عزای عمومی توسط هیئت دولت و بازی بدون تماشگر فولاد و سپاهان

بنا به گزارش خبرگزاری‌های دولتی جمهوری اسلامی ایران، هیئت دولت ابراهیم رئیسی سرانجام در ششمین روز فاجعه فروریختن ساختمان متروپل آبادان یکشنبه ٨ خرداد را در سراسر کشور عزای عمومی اعلام کرد.

در خبری دیگر در همین ارتباط، باشگاه فولاد خوزستان در پستی توییتری اعلام کرد بازی روز یکشنبه این تیم با سپاهان اصفهان «به دلیل همدردی با آبادان و بازماندگان حادثه تلخ متروپل» بدون حضور تماشاگر برگزار خواهد شد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG