لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۲

مقام ارشد ارتش عراق: موصل ظرف روزهای آینده کاملا آزاد می‌شود


ژنرال عبدالغنی الاسدی فرمانده واحد ویژه ضدتروریسم ارتش عراق در موصل - آرشیو
ژنرال عبدالغنی الاسدی فرمانده واحد ویژه ضدتروریسم ارتش عراق در موصل - آرشیو

یک مقام بلندپایه ارتش عراق روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت مقاومت پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در موصل با شکست مواجه شده و عملیات آزادسازی شهر از کنترل آن گروه افراطی ظرف روزهای آینده به نتیجه خواهد رسید.

ژنرال عبدالغنی الاسدی فرمانده واحد ویژه ضدتروریسم ارتش عراق در موصل در گفت‌وگو با رویترز، با بیان این که «تنها بخش کوچکی از شهر، مشخصا در موصل قدیمه، (در تصرف داعش) باقی مانده است،» گفت «از نقطه نظر نظامی، کار داعش تمام است.»

وی اضافه کرد که اعضای گروه افراطی داعش «روحیه مبارزه و تعادل خود را از دست داده، و ما به آنها می‌گوئیم یا تسلیم شوند یا بمیرند.»

موصل، دومین شهر بزرگ عراق پس از بغداد، تابستان ۱۳۹۳ و در نخستین روزهای تحرکات همزمان داعش در عراق و سوریه، به اشغال این گروه در آمد و از آن، مانند رقه در سوریه، به عنوان مرکز خلافت خودخوانده این گروه اسلامگرای افراطی در عراق یاد می‌شود.

بخش قدیمی موصل یا «موصل قدیمه» آخرین سنگرگاه داعش است و بازپس گیری آن به معنای پایان عملیات هشت ماهه آزادسازی موصل باشد. بنا بر اعلام ارتش عراق، داعش در حال حاضر منطقه‌ای به وسعت کمتر از ۲ کیلومتر مربع را در اختیار خود دارد.

عملیات گسترده آزادسازی موصل ۲۶ مهر ۱۳۹۵ آغاز شد. رود دجله شهر را به دو نیم تقسیم کرده و نیروهای عراقی اواخر دی ماه شرق آن را از کنترل داعش خارج کردند. عملیات آزادسازی مناطق غربی نیز از اوایل اسفند ماه آغاز شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG