لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

روزانه دست‌کم ۲ هزار نفر از مناطق داعش در موصل فرار می‌کنند


همزمان با پیشروی‌های نیروهای عراقی در شهر موصل و تحت فشار قرار گرفتن بیش از پیش پیکارجویان داعش در آن شهر، روزانه دست کم دو هزار نفر اقدام به فرار می‌کنند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه به نقل از یک افسر ارشد اطلاعاتی عراقی نوشت، هفته گذشته بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر از مناطق تحت کنترل داعش در موصل فرار کرده‌اند.

به گفته سرهنگ خالد جبوری، رئیس واحد نظارت اطلاعاتی ارتش در موصل، افراد مظنون به ارتباط با داعش در مکانی مشخص اسکان موقت داده شده اند و تحت نظارت هستند.

با این حال، سازمان ملل متحد می‌گوید برآوردها نشان می‌دهد شمار افرادی که در روزهای اخیر اقدام به فرار از موصل کرده اند، بین دو هزار تا سه هزار و پانصد نفر بوده است.

موصل دومین شهر بزرگ عراق پس از بغداد است که در تابستان ۱۳۹۳ به اشغال داعش در آمد و بعداً به عنوان مرکز خلافت خودخوانده این گروه اسلامگرای افراطی معرفی شد.

عملیات آزادسازی موصل ۲۶ مهر ۱۳۹۵ آغاز و اواخر دی ماه مناطق شرقی آن از کنترل داعش خارج شد. عملیات آزادسازی مناطق غربی آن شهر از اوایل اسفند ماه آغاز شد.

بخش قدیمی موصل یا «موصل قدیمه» آخرین سنگرگاه پیکارجویان داعش است، که منطقه‌ای به وسعت کمتر از ۲ کیلومتر مربع از آن همچنان در اشغال باقی مانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG