لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

نیروهای عراقی آزادسازی آخرین سنگرگاه داعش در موصل را آغاز کردند


نیروهای ارتش عراق در حال پیروی به سمت بخش قدیم موصل - ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
نیروهای ارتش عراق در حال پیروی به سمت بخش قدیم موصل - ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

نیروهای عراقی مورد حمایت آمریکا روز یکشنبه به سمت آخرین منطقه تحت کنترل گروه داعش در غرب موصل پیشروی کردند؛ که به گفته یکی از فرماندهان نظامی، می‌تواند آخرین مرحله از عملیات هشت ماهه آزادسازی کامل این دومین شهر بزرگ عراق باشد.

پیکارجویان داعش شهر موصل را در تابستان سال ۱۳۹۳ به اشغال خود در آوردند و از این شهر، مانند رقه در سوریه، به عنوان مرکز خلافت خودخوانده این گروه اسلامگرای افراطی یاد می‌شود.

به گزارش علی جوانمردی خبرنگار صدای آمریکا، نيروهای عراقی از سه جبهه شمال، جنوب و غرب به «موصل قديمه» حمله كردند. پيكارجويان انتحاری داعش هم با انفجار ١٢ خودرو بمبگذاری شده به مقابله برخاستند.

همزمان هواپيماهای ائتلاف بين المللی ضد داعش به رهبری آمريكا مواضع داعش در اطراف مناره حدبا را هدف قرار دادند.

عملیات گسترده آزادسازی موصل روز ۲۶ مهر ۱۳۹۵ آغاز شد. رود دجله این شهر را به دو نیم تقسیم کرده و نیروهای عراقی شرق آن را اواخر دی ماه از کنترل داعش خارج کردند. عملیات آزادسازی مناطق غربی نیز از اوایل اسفند ماه آغاز شده است.

به گفته عبدالامیر رشید یاراﻟله، فرمانده عملیاتی ارتش در استان نینوا، سربازان و نیروهای ویژه ارتش، به همراه پلیس عراق، در عملیات بازپس گیری بخش قدیم موصل - که آخرین سنگرگاه پیکارجویان داعش در این شهر محسوب می شود - شرکت دارند.

این عملیات در ساعات ابتدایی بامداد یکشنبه آغاز شد. تلویزیون دولتی عراق تصاویر زنده ای از بخش قدیم شهر را نشان می دهد که ستون های بزرگی از دود سیاه رنگ به هوا برخاسته است و در عین حال صدای تیراندازی و تبادل آتش در آن شنیده می‌شود.

عمده نگرانی ارتش عراق، ائتلاف به رهبری آمریکا و سازمان ملل متحد، استفاده داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی است و این یکی از دلایل اصلی آهسته پیش رفتن عملیات بوده است. گمان می‌رود حداکثر ۱۵۰ هزار نفر در بخش قدیم موصل مانده باشند.

برونو گِدو نماينده كميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل مي گويد هنوز ۱۰۰ هزار غيرنظامی در منطقه موصل قديمه باقی مانده اند و پیکارجویان داعش از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می كنید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG