لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

به دنبال بازپس گیری موصل، عراق «پایان خلافت داعش» را اعلام کرد


پس از هشت ماه جنگ نفس گیر در موصل، سربازان دولت عراق روز پنجشنبه توانستند مسجد ویران شده قدیمی موصل را آزاد کردند. حیدر العبادی نخست وزیر عراق در بیانیه ای گفت: «بازگشت مسجد النوری و و مناره الحدباء به ملت به نشان پایان خلافت داعش است.»

حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفت انفجار مسجد توسط «اعتراف رسمی شکست» توسط داعش بود.

ژنرال یحیی رسول یک سخنگوی ارتش عراق نیز به تلویزیون حکومتی عراق گفت: «کشور خیالی آنان سقوط کرده است.»

مقامات عراقی انتظار دارند که نبرد طولانی برای آزادی موصل تا چند روز آینده به پایان برسد چرا که نیروهای داعش تنها در چند محله معدود از بخش قدیمی موصل باقی مانده اند.

خبرگزاری رویترز می گوید بازپس گیری موصل و آزادی مسجد ۸۵۰ ساله نوری، محل اعلام خلافت داعش از سوی ابوبکر البغدادی در سه سال پیش، یک پیروزی چشمگیر به شمار می رود.

ائتلاف ضد داعش: یک کیلومتر مانده است

سرهنگ رایان دیلون سخنگوی نیروهای مشترک عملیات ائتلاف علیه داعش به رهبری آمریکا روز پنجشنبه در جلسه خبری پنتاگون در مورد روند آزادی نهایی موصل به خبرنگاران گفت: همانطور که ابتدا دربیانیه ام گفتم دو منطقه که در موصل باقی مانده که سنگرداعش است، ارتباطشان با هم قطع شده. یکی مجموعه بیمارستان جماری در شمال است وجنوب آن توسط نیروهای ISF بازپس گرفته شده و دیگری بخش قدیمی در جنوب موصل است.

وی افزود: پیش از حملات صبح امروز بر بخش قدیمی، کمتر از ۲ کیلومترمربع باقی مانده بود که پاکسازی شود که هفته پیش توسط داعش منفجر شده بود و تقریبا توسط نیروهای عراقی آزاد شده است.

سرهنگ دیلون اضافه کرد که حدود کمتر یک کیلومترمربع هنوز در دست داعش باقی است و پیش بینی کرد بازپس گیری آن ظرف چند روز آینده صورت گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG