لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۶

کاترین اشتون با محمد مرسی ملاقات کرد


کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید حال محمد مرسی «خوب» است و به اطلاعات از طریق تلویزیون و مطبوعات دسترسی دارد. آقای مرسی بعد از برکناری از مقام ریاست جمهوری توسط ارتش در محلی که فاش نشده نگهداری می شود.

خانم اشتون عصر دوشنبه با محمد مرسی ملاقات کرد. اشتون گفتگوی خود را با رئیس جمهوری برکنار شده درباره شرایط مصر «دوستانه» توصیف کرد. بنا به گزارشها این نخستین ملاقاتی است که آقای مرسی از بعد از برکناری با یک مقام خارجی داشته است.

کاترین اشتون پیش از ملاقات با مرسی با رهبران موقت، فرمانده ارتش، رهبران اخوان المسلمین ودیگر گروهها ملاقات کرد. وی در این ملاقاتها از همه آنها خواست آرامش خود را حفظ کنند. وی روز سه شنبه به خبرنگاران گفت او نیامده که هیچ نوع راه حلی را به رهبران مصر تحمیل کند. خانم اشتون گفت: «من آمده ام ببینم زمینه مشترک چه می تواند باشد که به اعتماد سازی یاری رساند و همه به جلو حرکت کنند. من نیامده ام بگویم چه کسی چه بکند. این کشور شماست، متعلق به مصریان است و آنها باید با هم تصمیم بگیرند که چگونه پیش بروند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این اتحادیه مایل است به برگزاری انتخابات آینده مصر کمک کند، از جمله هیاتی را برای نظارت بر انتخابات آینده اعزام کند.

ارتش مصر قانون اساسی تهیه شده توسط اسلامگرایان را معلق کرده است و روز سوم ژوئیه رئیس جمهوری را بعد از چند هفته تظاهرات وسیع مردم از کار برکنار کرد. از آن زمان تا کنون طرفداران مرسی طی تظاهراتی خواهان بازگشت او به قدرت شده اند.
دولت موقت قصد دارد ظرف ۵ ماه رفراندومی برای تنفیذ قانون اساسی، و برگزاری انتخابات مجلس برگزار کند و بعد از آن انتخابات ریاست جمهوری را انجام دهد.
XS
SM
MD
LG