لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۵

درخواست راهپیمائی طرفدران مرسی در مصر


در مصر قرار است که طرفداران مرسی دوشنبه شب دست به راهپیماییهای متعددی بزنند.

طرفداران محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر، در اعتراض و مخالفت با اقدام ماه گذشته ارتش مصر، و انتصاب دولت موقت، خواستار برگزاری راهپیمایی هایی در دوشنبه شب در مقابل ساختمانهای اطلاعاتی و امنیتی ارتش در قاهره شده اند.

گروه های طرفدار مرسی همچنین روز دوشنبه با صدور بیانیه ای از آن دسته از مردم مصر، که مخالف برکناری مرسی و خواستار آزادی و عدالت هستند، خواستند تا روز سه شنبه نیز در راهپیمایی یک میلیون نفری که قرار است در قاهره برگذار شود شرکت کنند.

ارتش مصر به طرفداران مرسی هشدار داده است که از تجمع و برگزاری تظاهرات در مقابل ساختمانها، پادگانها، و تأسیسات نظامی، به ویژه مراکز اطلاعاتی و امنیتی ارتش خودداری کنند. ارتش مصر گفته است که این مراکز اهمیت حیاتی برای کشور دارد، و هرکس بدین مراکز نزدیک شود در خطر خواهد بود.

کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برای مذاکره با رهبران موقت مصر در قاهره بسر می برد. طی ۳۰ روز گذشته، این دومین باری است که اشتون به مصر رفته است.

تنش های بین ارتش مصر و گروه های وفادار به مرسی روز یکشنبه نیز در تظاهراتی که در مقابل مسجدی در نزدیکی دانشگاه قاهره برگزار شد ادامه داشت. دولت مصر هشدار داده است که هرگونه تظاهرات و تحصن جلوگیری خواهد کرد.

روز شنبه در اثر درگیریهای خشونت بار بین تظاهر کنندگان با مأموران امنیتی ۷۴ نفر کشته و بیش از ۸۰۰ مجروح شدند.

جنبش اخوان المسلمین آقای مرسی گفته است که روز شنبه، هنگامی که تظاهر کنندگان تلاش می کردند تا با نفوذ به خیابان مجاور مسجد محل تحصن خود را گسترش دهد، پلیس و افراد مسلح به روی آنها آتش گشودند.

مقامات مصر این اتهامات را رد کرده اند، و می گویند که پلیس بسوی تظاهرکنندگان فقط گاز اشک آور پرتاب کرده و طرفداران مرسی را مسئول خشونت دانسته است.
XS
SM
MD
LG