لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

حامیان مرسی می‌گویند به تحصن ادامه می‌دهند


Morsi supporters are seen at a protest at Cairo's Rabaa al-Adawiya Square, the focal point of their sit-in, July 27, 2013.
Morsi supporters are seen at a protest at Cairo's Rabaa al-Adawiya Square, the focal point of their sit-in, July 27, 2013.
طرفداران محمد مرسی، رئيس جمهوری برکنار شدۀ مصر اعلام کرده اند که به تلافی مرگ ۷۲ نفری که در درگيری های روز شنبه جان باختند، دست از تحصن برنخواهند داشت.

تحولات خشونت آميز روز شنبه در قاهره و اسکندريه، مصر را در کانون توجه جامعه بين المللی قرار داده است. بسياری از شخصيت ها و نهادهای جهانی از ادامه خونريزی و تشديد بحران اين کشور ابراز نگرانی می کنند.

در آخرین گزارش ها، از وزارت بهداشت مصر گرفته تا رسانه های خبری، آمار تلفات روز شنبه بين ۶۵ تا ۷۲ نفر اعلام شده، اما منابع آگاه می گويند، تشخيص دقيق تعداد کشته شدگان هنوز ميسر نيست.

اخوان المسلمين می گويد، قربانيان همه طرفدار محمد مرسی، رئيس جمهوری برکنار شدۀ مصر بوده اند، اما محمد ابراهيم، وزير کشور دولت موقت می گويد، تعداد زيادی از نيروهای پليس نيز کشته شده اند.

اخوان المسلين مدعی است، روز يکشنبه در مراسم خاکسپاری قربانيان به حاميان مرسی حمله شده ، اما منا خبرگزاری رسمی مصر، و افراد حاضر در صحنه می گويند، طرفداران مرسی به طرف جمعيت تيراندازی کرده اند. منا می گويد، در اين مراسم ۲۹ نفر مجروح شده اند.

به گزارش منا، مخالفان مرسی در استان منوفيه مقر اخوان المسلمين را به آتش کشيدند، اما این امر تلفات جانی به همراه نداشته است.
ديد بان حقوق بشر، دولت موقت مصر را به بی توجهی درقبال جان و امنيت مردم کشور خود متهم کرده است.

جان کری، وزير امور خارجه آمريکا از قاهره خواسته است به حقوق مردم در جهت برگزاری مسالمت آميز اجتماعات و گردهمايی و آزادی بيان احترام بگذارد. چاک هيگل، وزير دفاع آمريکا نيز در مکالمه تلفنی با عبدالفتاح السيسی، رئيس کل نيروهای مسلح مصر ضمن ابراز نگرانی گفته است به باور ايالات متحده بحران کنونی فقط با اجتناب از موضع گيری های سياسی و جناحی و جلوگيری از خونريزی بيشتر کاهش خواهد يافت.

رجب طيب اردوغان، که متحد سرسخت محمد مرسی است، از اتحاديه اروپا انتقاد کرده است که در برخورد با دولت موقت مصر و رويدادهای داخلی آن کشور معيارهای دو گانه دارد. و بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، خشونت را محکوم کرده، از نيروهای امنيتی مصر خواسته به آزادی بيان و اجتماعات احترام بگذارند و مردم را به اعتراض آرام دعوت کرده است.
XS
SM
MD
LG