لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۹

همکاری فرانسه و آلمان برای مقابله با افزایش روند مهاجرت از تونس


مهاجرانی از اریتره، لیبی، و سودان روز شنبه ۲۷ خرداد در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال لیبی در دریای مدیترانه سوار بر یک قایق چوبی در حرکت هستند.
مهاجرانی از اریتره، لیبی، و سودان روز شنبه ۲۷ خرداد در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال لیبی در دریای مدیترانه سوار بر یک قایق چوبی در حرکت هستند.

به دنبال سانحه اخیر غرق شدن کشتی حامل صدها مهاجر غیرقانونی در دریای مدیترانه و کشته و ناپدید شدن صدها تن، تلاش‌ها برای مقابله با ریشه‌های پدیده مهاجرت غیرقانونی به اروپا افزایش یافته است.

در این راستا وزیر کشور آلمان و همتای فرانسوی او، که در حال متحد کردن نیروهای دو کشور به‌ منظور کاهش میزان مرگ‌ومیر پناهجویان در مسیرهای خطرناک دریای مدیترانه‌اند، روز یکشنبه، ۲۸ خرداد به تونس سفر کردند تا در دیدار با مقامات تونس، از جمله رئیس‌ جمهوری آن کشور، راهکاری برای کاهش روند حرکت پناهجویان به سمت اروپا بیابند.

سفر دو روزه نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان، و ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه، به تونس، پس از فاجعه غرق ‌شدن قایق پناهجویان انجام می‌شود. احتمال می‌رود که این مرگبارترین حادثه واژگونی کشتی پناهجویان در سال‌های اخیر در دریای مدیترانه باشد.

برآورد می‌شود که در جریان واژگونی این کشتی در روز چهارشنبه ۲۴ خرداد بیش از ۵۰۰ پناهجو در سواحل جنوبی یونان، غرق شده باشند. این فاجعه افزایش انتقاد‌ها از سیاست‌های شکست‌خورده اروپا در مواجهه با حرکت پناهجویان از مسیر دریای مدیترانه را به دنبال داشته است.

به‌‌ تازگی نیز اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، گفت که این اتحادیه در حال بررسی بیش از یک میلیارد یورو کمک به تونس برای کمک به تقویت اقتصاد آسیب دیده این کشور و همچنین مقابله با بحران مهاجرت است.

اورزولا فون در لاین طی سخنانی در تونس بدون اشاره به جزئیات گفت که ۹۰۰ میلیون یورو کمک مالی کلان به اضافه ۱۵۰ میلیون یورو کمک به بودجه تونس می‌تواند «به محض دستیابی به توافق لازم» ارائه شود.

او گفت که اتحادیه اروپا همچنین امسال ۱۰۰ میلیون یورو برای مدیریت مرزی، عملیات جستجو و نجات پناهجویان، مبارزه با قاچاق و بازگشت آنها که «ریشه در احترام به حقوق بشر دارد» در اختیار تونس قرار خواهد داد.

بنا بر آمارهای سازمان ملل متحد، از سال ۲۰۱۴ بیش از ۲۰ هزار پناهجو در آب‌های نواحی مرکزی دریای مدیترانه غرق شده‌اند.

این مطلب با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس تنظیم شده است

XS
SM
MD
LG