لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

بریتانیا برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی با ایتالیا مذاکره می‌کند


ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، مقابله با ورود غیرقانونی مهاجران از طریق دریای مدیترانه را یکی از پنج اولویت خود قرار داده است.
ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، مقابله با ورود غیرقانونی مهاجران از طریق دریای مدیترانه را یکی از پنج اولویت خود قرار داده است.

رویترز در گزارشی به نقل از روزنامه تلگراف نوشت که ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، در حال گفتگو با ایتالیا برای جلوگیری از ورود مهاجران از طریق دریای مدیترانه و بازگرداندن آنها به شمال آفریقا است.

این روزنامه گزارش داد که سوناک در اواسط ژوئن سیمون کیس، مشاور ارشد نخست وزیری را برای دیدارهای دو روزه با هدف حصول توافق با ایتالیا به رم فرستاد. یک منبع دولتی مطلع بدون ارائه جزئیات بیشتر به رویترز گفت که کیس در ایتالیا بود.

تلگراف به نقل از یک منبع دولتی گفت: «اگر می‌خواهیم در مهار مهاجرت غیرقانونی موفق باشیم، باید با این موضوع در مبدا مقابله کنیم و همچنین بر روی قایق‌های کوچک تمرکز داشته باشیم».

بریتانیا و ایتالیا در ماه آوریل برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی یادداشت تفاهمی تحت «مشارکت راهبردی برای مهاجرت» امضاء کردند.

سخنگوی دولت بریتانیا گفت: «ما برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی و مقابله با باندهای قاچاق انسان که در مرزها فعالیت می کنند با سایر شرکای اروپایی از نزدیک همکاری می‌کنیم. این یک چالش مشترک است.»

بر اساس آمارهای دولتی، بریتانیا در سال گذشته رکورد بی‌سابقه ۴۵ هزار نفر را که با قایق‌های کوچک عمدتاً از فرانسه از طریق کانال مانش وارد شدند را ثبت کرده است. دولت بریتانیا می‌گوید امسال تا کنون بیش از ۱۱ هزار نفر وارد شده‌اند.

سوناک از حزب محافظه کار توقف ورود قایق‌ها را یکی از پنج اولویت اصلی خود قرار داده است. او از سوی برخی از اعضای حزب خود و مردم مورد انتقاد قرار گرفته است که چرا با سرعت کافی برای جلوگیری از ورود مهاجران اقدام نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG