لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

مولوی عبدالحمید: چرا نمایندگان مجلس نسبت به «اعدام‌های بی‌رویه» ساکت هستند؟


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ۵ خرداد شهر زاهدان با اشاره به «اعدام‌های بی‌رویه» و «تبعیض و نابرابری» جاری در کشور، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرسید چرا سکوت اختیار کرده‌اند.

به گفته امام جمعه اهل سنت زاهدان، «نمایندگان باید بازداشتگاه‌ها را بازدید کنند [تا ببینند] که در بازداشتگاه‌ها چه می‌گذرد.» او در ادامه گفت: «آیا در این بازداشتگاه‌ها قانون اجرا می‌شود؟ قانون که شکنجه و اعتراف اجباری را ممنوع کرده [است].»

او در انتقاد از مجلس شورای اسلامی و نمایندگان حاضر در آن گفت چرا به‌رغم تمام اتفاقاتی که در کشور می‌افتد، «هیچ صدایی از آنها بلند نمی‌شود؟»

مولوی عبدالحمید با اشاره به اینکه زنان و دختران بازداشت‌شده «آبرو و حیثیت» ملت ایران هستند، پرسید: «آیا حرمت‌شان در بازداشتگاه‌ها حفظ می‌شود؟»

امام جمعه اهل سنت زاهدان به مقامات جمهوری اسلامی توصیه کرد با زنان ایرانی با احترام رفتار کنند و به خشونت و تبعیض علیه زنان پایان دهند.

مولوی عبدالحمید در ارتباط با بحران اقتصادی گریبانگیر مردم ایران نیز پرسید، چرا جمهوری اسلامی دلار هفت تومانی را تحویل گرفت. اما الان دلار به ۵۳ هزار تومان رسیده است؟

  • زاهدان و یک «جمعه اعتراضی» دیگر

جمعی از مردم معترض زاهدان به روال جمعه‌های هشت ماه گذشته بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و شعارهای ضدحکومتی دادند.

در یکی از ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان زاهدانی شعار «مرگ بر حکومت اعدامی» می‌دهند.

«مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر بسیجی»، و «مرگ بر سپاهی» از دیگر شعارهای معترضان زاهدانی بود.

زاهدانی‌های معترض همچنین با دادن شعار «خامنه‌ای قاتله حکومتش باطله» و «خامنه‌ای حیا کن مملکتو رها کن» مخالفت علنی خود با رهبری جمهوری اسلامی را بار دیگر اعلام کردند.

پس از کشتار ده‌ها نمازگزار زاهدانی در میانه اعتراضات ضدحکومتی ایرانیان به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در روز جمعه ٨ مهر ۱۴۰۱، این شهر هر جمعه صحنه تظاهرات ضدحکومتی معترضان بوده است.

XS
SM
MD
LG