لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۶

بی‌خبری از خواهر مجاهد کورکور پس از حمله نیروهای حکومتی به خانه پدری آنها


مجاهد کورکور و خواهرش نگار

یک عضو خانواده مجاهد کورکور (عباس کورکوری) از ناپدید شدن خواهرش نگار کورکور، در پی حمله چهارشنبه شب نیروهای امنیتی به خانه پدری این معترضِ در معرض اعدام خبر داد.

حساب اینستاگرامی منتسب به یسنا بختیاری، خواهر مجاهد کورکور، در روایتی اعلام کرد پس از «حمله نیروهای جمهوری اسلامی به خانه پدری» در شامگاه چهارشنبه، از خواهرش نگار اطلاعی در دست نیست.

یسنا بختیاری نوشت: «از دیشب که نیروهای حکومتی به طرز وحشیانه‌ای به خانه پدری من یورش آوردند، از خواهرم نگار اطلاعی نداریم و مسئولیت سلامت خواهرم با حکومت و نیروهای امنیتی است.»

تصویر روایت اینستاگرامی خواهر مجاهد کورکور
تصویر روایت اینستاگرامی خواهر مجاهد کورکور

او ساعاتی پیش نیز اعلام کرد که مأموران حکومتی حین حمله «موبایل نگار» را با خود برده و او را برای روز پنج‌شنبه «احضار» کرده‌اند.

فشار بر خانواده‌های بازداشت‌شدگان و دادخواهان از سوی جمهوری اسلامی پیش از این نیز بارها سابقه داشته است.

خواهر مجاهد کورکور همچنین در یک روایت دیگر در اینستاگرام گزارشی از وضعیت پرونده او را بازنشر کرده است. در این روایت آمده است، در مراجعه وکیل انتخابی این معترض در معرض اعدام به شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز «برای اعلام وکالت و ملاقات» با او و «پیگیری پرونده در دیوان عالی» به وکیل گفته‌اند مجاهد کورکور «فعلا در بازداشت اطلاعات سپاه جهت مستندسازی است و تا دو هفته آینده امکانات ملاقات حضوری نیست.»

یسنا بختیاری با ابراز نگرانی از وضعیت برادرش، «مسئولیت هرگونه اعتراف اجباری زیرشکنجه» را بر عهده ضابطان و مأموران امنیتی دانسته است.

تصویر روایت اینستاگرامی خواهر مجاهد کورکور
تصویر روایت اینستاگرامی خواهر مجاهد کورکور


عباس کورکوری، معروف به مجاهد کورکور، یک‌ماه بعد از کشته‌شدن کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله اهل ایذه، بازداشت شد. با آن که خانواده پیرفلک بارها اعلام کرده‌اند از مجاهد شکایتی ندارند، اما جمهوری اسلامی نه تنها او را آزاد نکرده است، بلکه به گفته وکلا و فعالان حقوق بشر، احتمال اعدام او وجود دارد.

با وجود تأکید مکرر خانواده کیان پیرفلک، کودک کشته شده با شلیک نیروهای حکومتی در ایذه، بر بی‌گناهی مجاهد کورکور و اعلام شکایت از مقامات انتظامی به عنوان ضارب، قوه قضاییه مجاهد کورکور را با اتهام «قتل» کیان به اعدام محکوم کرده است.

مادر مجاهد کورکور با بیان این که «شب و روزم سیاه است»، گفته که ماه‌ها است که در بی‌خبری به سر می‌برد و با وجود این که «پسرم هیچ شاکی ندارد»، قوه قضاییه حکم اعدام او را تأیید کرده است. او خواستار کمک برای جلوگیری از اعدام این معترض اهل ایذه شده است.

مادر مجاهد کورکور، زندانی محکوم به اعدام: کمک کنید، شب و روزم سیاهه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00

بسیاری از فعالان، مخالفان حکومت، و خانواده‌های دادخواه در ایران مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که بارها روایت‌های واقعی درباره سرکوب اعتراضات را وارونه جلوه داده‌اند و علاوه بر نسبت دادن قتل برخی معترضان به شماری دیگر از آنها، کشته شدن عده‌ای را نیز «تصادف»، «خودکشی»، «بیماری زمینه‌ای»، «سکته»، و «ترس» اعلام کرده‌اند.

مادر وحید شیعه‌زاده از جمله دادخواهانی است که پیش از این به صدای آمریکا گفت، پسرش با شلیک گلوله مأموران کشته شده و نه در تصادف.

XS
SM
MD
LG