لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

توقیف یادگاری‌های تولد کیان پیرفلک؛ ماه‌منیر مولایی‌راد: «نشانه تأیید جنایت‌ها» است


کیان پیرفلک
کیان پیرفلک

مادر کیان پیرفلک روز یک‌شنبه ۱۴ خرداد اعلام کرد مأموران جمهوری اسلامی با حمله به خانه دوست‌شان، همه وسایلی را که برای درست کردن یادگاری‌های تولد این کودک کشته‌شده در اعتراضات ایذه درست کرده بودند، با خود برده‌اند.

ماه‌منیر (زینب) مولایی‌راد، در صفحه اینستاگرام خود با تأکید بر این‌که «گرفتن جان کودکان» برای مقامات جمهوری اسلامی، «مثل آب خوردن» است، تأکید کرد که توقیف یادگاری‌های تولد کیان نیز «نشانه تأیید جنایت‌های» جمهوری اسلامی است.

او خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت: «شما از تولد بچه ۱۰ ساله هم می‌ترسید.»

کیان پیرفلک، کودک اهل ایذه، روز ۲۵ آبان ۱۴۰۱ هم‌زمان با اعتراضات سراسری، زمانی که همراه با خانواده‌اش در ماشین بود، با شلیک مأموران حکومتی جان خود را از دست داد.

پدر او، میثم پیرفلک نیز در این حمله به‌شدت زخمی شد و ماه‌ها در بیمارستان بود و دوره درمان او همچنان ادامه دارد.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی یک معترض به نام مجاهد (عباس) کورکور را به اتهام قتل کیان پیرفلک، به اعدام محکوم کرده و شماری دیگر را بازداشت است. این در شرایطی است که خانواده کیان پیرفلک بارها اعلام کرده‌اند که او بر اثر شلیک مأموران کشته شده و مجاهد کورکور در این اقدام نقشی نداشته است.

سجاد پیرفلک، عموی کیان، روز شنبه تصویر متن شکایت والدین او را از ضابطان قضایی به عنوان عامل تیراندازی به خودرو شخصی منتشر کرد و در توییتی نوشت: «از شروع اعتراضات اخیر در ایذه، حداقل ۱۳ جوان و نوجوان کشته، دها نفر زخمی، و چند صد تن بازداشت شدند. خانواده کیان پیرفلک و سایر قربانیان خواهان لغو احکام اعدام برای سایر شهروندان در بند هستند.»

در شکایت میثم پیرفلک و زینب (ماه‌منیر) مولایی‌راد، دوباره تأکید شده است که «هیچ شکایتی از عباس کورکور، معروف به مجاهد، بهمن بهمنی و دیگر بازداشت‌شدگان شهروند ایذه‌ای نداشته و نداریم.»

کیان پیرفلک، پیش از کشته شدن بر اثر شلیک نیروهای حکومتی، در حالی که مأموران پلیس، ماشین آنها را به سمت محل شلیک هدایت کرده بودند، به پدرش گفته بود «بابا بیا این دفعه را به پلیس‌ها اعتماد کنیم.»

کامیار مهین‌سا، پلیس ایرانی‌تبار ساکن ونکوور در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفته است: این حرف کیان را «همیشه تا آخر عمر» به یاد خواهد داشت و به خود قول داده است تا جایی که می‌تواند تلاش کند «که روزی برسد بچه‌های ایران هم به پلیس اعتماد کنند.»

XS
SM
MD
LG