لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۴

اختصاصی؛ وکیل خانواده آدینه‌زاده: موکلانم بازداشت‌ شده‌اند و از وضعیت‌شان اطلاعی ندارم


خسرو علیکُردی، وکیل خانواده ابوالفضل آدینه‌زاده

خسرو علیکُردی، وکیل خانواده ابوالفضل آدینه‌زاده، روز شنبه در مصاحبه‌ای اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت هیچ اطلاعی از وضعیت موکلان بازداشتی خود ندارد.

به گفته آقای علیکُردی، ساعت ۴ بعد از ظهر روز جمعه ۲۶ خرداد ۱۴۰۲، علی آدینه‌زاده به همراه مرضیه آدینه‌زاده، رضا آدینه‌زاده، و موسی آدینه‌زاده به محل جان باختن ابوالفضل آدینه‌زاده جلوی دانشگاه فردوسی مشهد مراجعه کردند تا با اهدای گل یاد و خاطره او را گرامی بدارند.

او در ادامه گفت که این افراد علیرغم این که هیچ رفتار خلاف قانون یا ساختارشکنانه‌ای انجام نداده بودند و صرفا دسته‌های گل به همراه خود برده بودند، در همان محل از سوی نیروهای امنیتی به شیوه‌ای خشونت‌آمیز بازداشت شدند.

به گفته او، ساعت ۶ بعد از ظهر همان روز گلدسته حسینی، مادر ابوالفضل آدینه‌زاده، نیز در نجف‌آباد، روستای محل سکونت‌شان، به همراه تعدادی از خویشاوندان بازداشت شدند.

آقای علیکُردی افزود پس از آن جهت پیگیری وضعیت موکلین و بازداشتی‌ها به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان فاروج مراجعه می‌کند اما «با دستور خلاف» دادستان فاروج، آقای محمدپور، و به رغم انتظار کشیدن یک ساعت و نیمه پشت درهای بسته، اجازه ورود به ساختمان دادسرا به او داده نشد و نتوانست هیچ اطلاعی از وضعیت آنها کسب نکرد.

او در پایان مصاحبه‌اش خاطرنشان کرد حقوق اولیه بازداشتی‌ها از جمله حق دسترسی به تلفن و وکیل نقض شده است.

بر اساس یک ویدیوی منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، بعد از اینکه ماموران امنیتی با بازداشت خانواده ابوالفضل آدینه‌زاده از برگزاری مراسم تولد او جلوگیری کردند، خانواده عرفان خزائی، دیگر معترض کشته شده، تولد ۱۸ سالگی ابوالفضل را با ترانه «جوونه» برگزار کردند.

ابوالفضل آدینه‌زاده در روز ۱۶ مهر سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، جلوی دانشگاه فردوسی مشهد از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد.

XS
SM
MD
LG