لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

مرگ یک کودک دیگر بر اثر شلیک نیروی انتظامی؛ پلیس: «قانون طرح مهار خودرو» را اجرا کردیم


شلیک پلیس به یک خودروی باز هم قربانی گرفت.
شلیک پلیس به یک خودروی باز هم قربانی گرفت.

شلیک نیروی انتظامی شوشتر در استان خوزستان به یک خودرو در شامگاه جمعه ۱۹ خرداد منجر به مرگ یک کودک ۹ ساله شد.

پدر «مرتضی دلف زرگانی» ساعاتی پس از این حادثه به وب‌سایت «جماران» گفته است که «پلیس بدون هیچ هشداری ماشین را به رگبار بست و گلوله به فرزندم برخورد کرد و در همان لحظه جان داد.»

جعفر دلف زرگانی همچنین به نقل از ادعای پلیس مبنی بر بازداشت قاتل گفت: «به ما گفته شد که قاتل بازداشت شده است اما خود ما هنوز مطلع نیستیم که چه کسی بازداشت است.»

کمال دلف زرگانی عموی کودک کشته شده نیز به وب‌سایت جماران گفته است که ماشینی که برادر و برادرزاده‌اش سرنشینان آن‌ها بودند متعلق به یکی از بستگان آن‌ها بوده است. او روایت کرده که این ماشین پیشتر توسط برادرش تعمیر شده بود. شب حادثه برادر و برادرزاده‌اش برای تسویه حساب به خانه او ‌می‌روند اما صاحب ماشین می‌گوید که مشکل خودرو همچنان برقرار است. در نتیجه پدر کودک تصمیم می‌گیرد که خودرو را بازگرداند. بر اساس گفته‌های عموی کودک کشته شده، در هنگام بازگشت صاحب خودرو به پلیس گزارش می‌دهد که «خودرو او به زور اسلحه ربوده شده است.»

مرتضی دلف زرگانی کودک ۹ ساله کشته شده در شوشتر عکس‌های منتشر شده در کانال ۱۵۰۰ تصویر
مرتضی دلف زرگانی کودک ۹ ساله کشته شده در شوشتر عکس‌های منتشر شده در کانال ۱۵۰۰ تصویر

او در ادامه به جماران گفته است که در مسیر به برادرش اطلاع می‌دهند، او تصمیم می‌گیرد که برای رفع مشکل با صاحب خودرو ملاقات کند که در هنگام بازگشت پلیس بدون هیچگونه هشدار و آژیری به آن‌ها شلیک می‌کند و «مرتضی» بلافاصله کشته می‌شود.

اما اظهارات پلیس شوشتر با آنچه که خانواده کودک کشته شده روایت کرده‌اند در تضاد است. فرمانده نیروی انتظامی شوشتر می‌گوید: «هیچ تخلفی صورت نگرفته و نیروی انتظامی طبق قانون عمل کرده است.» آنگونه که روح الله بیگدلی به جماران گفته است: «عملیات طرح مهار پس از تماس یک شهروند با سامانه استانی ۱۱۰ و گزارش خودرو سرقتی صورت گرفت.» به گفته این مقام انتظامی، شلیک پس از «دستور به توقف و بی‌توجهی راننده به هشدار‌های پلیس» صورت گرفته است و تیم عملیاتی «قانون بکارگیری اسلحه» را اجرا کرده‌اند و هیچ اقدامی خلاف قانون صورت نگرفته است.

به گفته فرمانده انتظامی شهرستان شوشتر جعفر دلف زرگانی پدر کودک کشته شده «سابقه دار و دارای ۲ فقره سابقه حمل مواد مخدر و یک فقره سرقت خودرو در سال ۹۴ بوده است» که در حال حاضر در بازداشت است. ادعاهایی که ساعتی پس از انتشار مصاحبه جعفر دلف زرگانی با وب‌سایت جماران منتشر شد.

کشته شدن کودکان در خودرو بر اثر شلیک گلوله توسط نیرو‌های نظامی در ایران به دفعات تکرار شده است.

کیان پیرفلک کودک ۱۰ ساله ایذه‌ای یکی از کودکانی است که شامگاه ۲۵ آبان سال گذشته در جریان تیراندازی ماموران نظامی جمهوری اسلامی، زمانی که به همراه خانواده در خودرو پدرش بود کشته شد. مرگ این کودک ۱۰ ساله بازتاب جهانی به همراه داشت. پس از آن دادگاه انقلاب اسلامی ایذه «مجاهد کورکور» را به‌اتهام قتل کیان پیرفلک بازداشت و او را به اعدام محکوم کرد. حکمی که خانواده کیان آن را نپذیرفته و معتقد بودند که شلیک مستقیم از سوی نیرو‌های انتظامی موجب مرگ فرزندشان شده است.

در اوایل دی ۱۴۰۱، کودکی ۱۲ ساله به نام سها اعتباری در استان هرمزگان با شلیک مستقیم نیرو‌های جمهوری اسلامی در خودرو پدرش کشته شد. مهرداد مشوق جانشین فرمانده انتظامی استان تهران در واکنش به این واقعه به ایسنا گفته بود که «ماموران به یک دستگاه خودرو سواری پژو پارس با شیشه دودی غلیظ مشکوک شده و دستور توقف دادند که به دلیل عدم تمکین راننده به فرمان‌ایست، به سمت خودرو تیراندازی کردند.»

اسفند سال گذشته نیز حادثه‌ای مشابه در استان هرمزگان رخ داد و یک کودک دو ساله بر اثر شلیک ماموران یگان ویژه به خودرو یک خانواده کشته شد.

رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح این استان در واکنش به این خبر گفته بود علت تعقیب خودرو «گزارش مشکوک بودن» اعلام شد اما از آن هیچ «اقلام ممنوعه‌ای کشف نشد» محسن بنیمی، رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان اصفهان گفته بود که «ماموران انتظامی طرح مهار خودرو» را اجرا کردند.

XS
SM
MD
LG