لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۷

واکنش‌ها به بازداشت محمدعلی دادخواه: «مأموریت» جمهوری اسلامی زدودن ایران از «خِرَد» است


محمدعلی دادخواه، وکیل دادگستری
محمدعلی دادخواه، وکیل دادگستری

یک سازمان مدافع آزادی دینی و حمایت از مسیحیان تحت آزار در ایران به بازداشت محمدعلی دادخواه، وکیل دادگستری که دفاع از فعالان مدنی و زندانیان عقیدتی را بر عهده داشته، واکنش نشان داد.

«آرتیکل ۱۸»، سازمان مردم‌نهاد مستقر در لندن روز سه‌شنبه ۱۱ مرداد در گزارشی با اشاره به بازداشت محمدعلی دادخواه، عضو کانون مدافعان حقوق بشر، برخی پرونده‌های زندانیان عقیدتی و مدنی را یادآوری کرده که او وکالت آنها را بر عهده داشته است.

آقای دادخواه همچنین وکیل مدافع شماری از فعالان دانشجویی و سیاسی بازداشت‌شده بوده است.

در گزارش «آرتیکل ۱۸» آمده است، آقای دادخواه هفدهم تیر ۱۳۸۸ در دفتر کار خود بازادشت و در سال ۱۳۹۰ از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به هشت سال زندان محکوم شد؛ اما با گذشت ۱۱ سال و سپری شدن دوران محکومیت، روز ۲۹ تیر دستگیر و زندانی شد.

ایمان پیروزخواه، وکیل دادگستری که خبر زندانی شدن آقای دادخواه را اعلام کرده بود، با تأکید بر «اتمام دوره محکومیت مربوط به پرونده سال ۸۸»، باداشت او را مبتنی بر «بهانه‌های خلاف قانون» دانسته است.

این حقوقدان پیش‌کسوت پیش از این وکالت یوسف ندرخانی کشیش نوکیش، عبدالفتاح سلطانی دیگر حقوقدان مدافع حقوق بشر، و شماری از درویشان گنابادی را به عهده داشته است.

برخی کاربران نیز در شبکه‌های اجتماعی بازداشت محمدعلی دادخواه را «مأموریت جمهوری اسلامی» برای «زدودن ایران از خرد و خرد ورزی» و جایگزینی آن با «جهل» توصیف کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG