لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

نیروهای امنیتی ایران با حمله به خانه ده‌ها بهایی چند نفر را بازداشت کردند


آیین بهائی. آرشیو
آیین بهائی. آرشیو

در ادامه فشار بر بهاییان در ایران، برخی منابع حقوق بشری می‌گویند روز یک‌شنبه ۹ مرداد نیروهای امنیتی با یورش به خانه ده‌ها تن از پیروان بهاییت در تهران، کرج، قزوین، شیراز، مشهد، ساری، گنبد و گرگان برخی از آنها را بازداشت کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، مقامات امنیتی در کرج خانه «کامیار حبیبی، مظفر نبیلی، بیتا ممتازی، پویا صراف، سابین یزدانی، سارا شعبان‌پور و نصیر هروی» را تفتیش کرده و «عفیف نعیمی و سامان استوار» را بازداشت کرده‌اند.

همچنین در تهران خانه «نیما و نازیلا حقار» تفتیش شده و «مهوش شهریاری (ثابت) و فریبا کمال‌آبادی» بازداشت شده‌اند.

در ساری مرکز استان مازندران، خانه‌های «نوید میثاقی» تفتیش و وسایل شخصی‌اش ضبط شده است. علاوه بر این، «بهروز رحمانی و همسرش سها رحمانی» علاوه بر تفتیش منزل، بازداشت شده و به مکانی نامعلوم انتقال داده شده‌اند.

علاوه بر این گزارش شده که در شیراز، مرکز استان فارس، خانه «راحله کشانی، احسان جابری و بهار بنگاله» تفتیش و وسایل او توقیف شده و مأموران امنیتی قصد بازداشت او را داشتند که به دلیل وخامت حال او پس از عمل جراحی، انتقال او به بازداشتگاه ممکن نبود.

در مشهد نیز گزارش شده که خانه «هدیه غیابی، شادی خاصه و فریده هدایتی» تفتیش شده و برخی لوازم آنها توقیف شده است.

گزارش‌ها از گنبد کاووس و گرگان در استان گلستان نیز از یورش به خانه برخی شهروندان بهائی حکایت دارند. خانه «آزاده یقینی و افسانه تشکر» در گنبد مورد تفتیش قرار گرفته و در گرگان نیز خانه‌های «شفق فهندژ، افسون مودی، شکیب معصومی، ندا طائفی و شقایق پورعنایتی» تفتیش و وسایل شخصی‌شان ضبط شده است.

همچنین مقامات امنیتی با حمله به خانه «بهنام ممتازی» در قزوین علاوه بر توقیف برخی وسایلش، او را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

آرش صادقی، کنشگر و مدافع حقوق بشر شمار بازداشت‌شدگان را «۱۵ نفر» اعلام کرده است.

جامعه جهانی بهایی ۳۰ تیر با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت پرتعداد پیروان این آیین در ایران طی روزهای گذشته به‌شدت انتقاد کرده و آن را نشانه تشدید «کارزار سیستماتیک» جمهوری اسلامی علیه شهروندان بهایی دانسته بود.

همچنین دوم مرداد دولت کانادا از آزار سیستماتیک بهاییان در ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار آن شده است که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات بین‌المللی پایبند باشد.

همچنین، سیمین فهندژ سخنگوی جامعه بهاییان به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که جمهوری اسلامی به جای حل مشکلات کشور، سرکوب بهاییان را در دستور کار قرار داده است.

کمیسیون ایالات متحده آمریکا در امور آزادی مذهبی بین‌المللی نیز با انتشار گزارشی تداوم «نقض فاحش» آزادی‌ مذهبی در ایران را محکوم کرده و عنوان کرده است که جمهوری اسلامی پیروان اقلیت‌های مذهبی به‌ویژه بهاییان را به‌طور مستمر تحت آزار و اذیت قرار می‌دهد.

XS
SM
MD
LG