لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۲

میشل اوباما: بانوی اول و ملکه مد زنان امروز آمریکا


سلیقه میشل اوباما در پوشیدن لباس که هم زیبا و هم با طبقه متوسط جامعه هماهنگ است، مورد پسند بسیاری از مردم آمریکا و جهان است

گزارش طلا هادوی

از زمان ژاکلین کندی در دهه ۶۰ میلادی، هیچ بانوی اولی به عنوان «نماد شیک پوشی» شناخته نمی شد؛ البته تا پیش از میشل اوباما. با این تفاوت که اگر ژاکلین کندی تصویر زن شیک پوش را با لباس های گران قیمت ارائه می داد، میشل اوباما بیشتر نماد زنی باسلیقه و شیک پوش است که با مدهای زنان طبقه متوسط ظاهر می شود.

این هفته، بار دیگر شیک پوشی بانوی اول آمریکا خبرساز شد، آن هم وقتی که به طور خصوصی پنجاه سالگی اش را جشن می گرفت.

در این پنج سالی که میشل اوباما در برابر انظار عمومی قرار داشته، شهرتش در شیک پوشی همان قدر بوده که در برنامه ابتکاری تغذیه و چاقی مفرط کودکان.

لیزا کتلین گرادی، موزه دار و متصدی بخش تاریخ سیاسی زنان آمریکا در موزه ملی تاریخ آمریکا – از مجموعه موزه های اسمیتسونین در واشنگتن – می گوید: «به نظر من میشل اوباما از هرجهت نماینده زن مدرن آمریکایی است. ما آمریکایی ها درمورد بانوی اول هم قضاوت می کنیم که آیا او فرد مناسبی در این مقام هست یا خیر. بانوی اول نماینده ما و کشور ماست، و ما به نحوی به او احساس تعلق داریم. او مال ماست.»

لباس های بانوی اول هم به نحوی به مردم آمریکا تعلق دارد. لباسی که در جشن آغاز دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما برتن داشت، در موزه اسمیتسونین به تماشا گذاشته خواهد شد.

این نخستین بار است که اسمیتسونین لباسی را به نمایش می گذارد که در جشن روز معارفه رئیس جمهوری برای دور دوم ، بر تن همسرش بوده؛ رویدادی که از قضا هم زمان شده است با صدمین سال گشایش نمایشگاه معروف لباس همسران رئیس جمهورهای آمریکا در جشن روز معارفه. خانم گرادی می گوید:

«مردم از این لباس ها خوششان آمده و راجع به آنها خیلی سؤال می کنند. فکر کردیم شاید جالب باشد آن لباس را هم برای یک دوره یک ساله قرض بگیریم و اینجا نمایش بدهیم. شاید بد نباشد یک بدعت تازه بگذاریم.»

لباس شب شیفون قرمز، ساخت جیسون وو، طراح نیویورکی، با کفش های پاشنه بلند جیمی چو، طراح کفش معروف بین المللی، کاملاً جور بود.

اگر از روی واکنش بازدیدکنندگان موزه قضاوت کنیم، مردم در هر سن و سالی سلیقه بانوی اول را می پسندند.

لباس شب خانم اوباما در جشن معارفه دور اول ریاست جمهوری آقای اوباما، سال ۲۰۱۵ به موزه برمی گردد. آن وقت، پیراهن شب قرمز کنار گذاشته خواهد شد تا بعدها در کتابخانه رئیس جمهوری به نمایش گذاشته شود. خانم اوباما سه سال دیگر فرصت دارد تا سلیقه و شیکپوشی اش را نمایش دهد. ولی در این لحظه، جشن پنجاه سالگی برایش در اولویت است.
XS
SM
MD
LG