لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

نشست مشترک دو بانوی اول آمریکا در تانزانیا


میشل اوباما و لارا بوش برای ارتقای وضعیت زنان و دختران افریقا نشست مشترکی برگزار می کنند.

به گزارش شبکه خبری سی بی اس، روز دوشنبه باراک اوباما همراه با خانواده خود به تانزانیا می رود تا در سومین و آخرین بخش از سفر افریقایی خود از این کشور دیدار کند. در این سفر میشل اوباما، بانوی اول آمریکا در نشستی به میزبانی لارا بوش، بانوی اول پیشین این کشور شرکت خواهد کرد.

بن رودز، مشاور معاونت امنیت ملی آمریکا، ضمن اعلام این خبر، آن را «میز گرد مهمی که نقش زنان را در افریقا ارتقا خواهد داد»، توصیف کرد.

وی همچنین به احتمال برگزاری نشست مشترکی میان باراک اوباما و جورج بوش رئیس جمهوری پیشین امریکا در این سفر اشاره کرد. هرچند تاکید کرد که هنوز زمان مشخصی برای این نشست درنظرگرفته نشده است. او به خبرنگاران گفت:« هنوز داریم در باره اش کار می کنیم. اگر خبری شد، به اطلاعتان می رسانیم.»

وب سایت مؤسسه جورج بوش نوشته است نشست مشترک دو بانوی اول امریکا «بر سرمایه گذاری های موثر در زمینه زنان برای تامین ثبات و سعادت بیشتر این کشورها» تاکید می کند. به نوشته این وب سایت، نشست «سرمایه گذاری در قبال زنان: تقویت افریقا»، نقش مهم این دو بانوی اول امریکا را در حمایت از زنان و دختران روشن می کند و بر سرگذشت ها و اقدام های موفقیت آمیز و جالب آنان پرتو می افکند و درباره مشارکت بخش های خصوصی و دولتی برای دست یابی به نتایج پایدار گفت و گو می کند.

بن رودز حضور هم زمان خانواده بوش و اوباما را در آفریقا نشانه «حمایت هر دو حزب از افریقا در ایالات متحده امریکا» دانست. او افزود: «به گمان ما این حضور همزمان، نمادی خجسته است و پیام بسیار مثبتی دارد که حاکی از تعهد هر دو حزب امریکا در قبال این قاره است.»

باراک اوباما و رئیس جمهور سابق آمریکا، جورج بوش، به رغم دیدگاه های متفاوتی که درباره مسائل دیگر دارند، اما در باره افریقا بارها به زمینه های مشترک رسیده اند. اوباما همواره اقدام های بوش را در زمینه ایدز ستوده و در قالب برنامه «طرح فوری رئیس جمهوری برای درمان ایدز» پی گیری کرده است.

این برنامه در دوران ریاست جمهوری بوش آغاز شد و تاکنون جان میلیون ها نفر را از چنگال این بیماری در آفریقا نجات داده است.
XS
SM
MD
LG