لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۰

میشل اوباما در مراسم اهدای جوایز اسکار چه می کرد؟


واشنگتن پست: «نزد اغلب سیاستگران واشنگتن، هالیوود و هالیوودی ها پدیده هایی سطحی تلقی می شوند. همسر رییس جمهوری آمریکا در مراسم اسکار چه می کند؟»

حضور میشل اوباما در مراسم اهدای جوایز آکادمی اسکار امسال، تاریخی و سنت شکنانه بود، و سبب شگفتی فراوان شد. همسر رییس جمهوری آمریکا از کاخ سفید و از طریق ماهواره به مراسم اسکار در دالبی تیه تر در لس انجلس پیوست و انتخاب آکادمی اسکار را در بخش بهترین فیلم معرفی کرد.

خانم اوباما فیلم آرگو را به عنوان برنده جایزه آکادمی اسکار در بخش بهترین فیلم معرفی کرد. بن افلک، کارگردان، بازیگر اصلی، و یکی از تهیه کنندگان فیلم آرگو، بعد از مراسم اهدای جوایز اسکار، در گفت و گو با خبرنگاران، در پاسخ به پرسش درباره واکنشش با دیدن میشل اوباما، گفت که با دیدن تصویر خانم اوباما، تصور کرده که دچار توهم شده و باورش نمی شده که بانوی اول آمریکا برنده شدن فیلمش را اعلام کرده باشد.

برخی اما، در حیرتند و از خود می پرسند:«همسر رییس جمهوری آمریکا در مراسم اهدای جوایز اسکار چه می کرد؟» مدیر روابط عمومی دفتر میشل اوباما با انتشار بیانیه ای، در این خصوص گفته است:«خانم اوباما عاشق سینماست و افتخار می کند که سینماگران مستعد را ترغیب کند، به ویژه جوان ترها را.»

حضور خانم اوباما در مهم ترین مراسم سالانه هالیوود، به نوشته مقاله نویس روزنامه واشنگتن پست، هم هواداران، و هم منتقدان او را گیج کرده است. نزد سیاستگران واشنگتن، هالیوود و هالیوودی ها اغلب پدیده هایی سطحی تلقی می شوند. اکنون چگونه است که همسر رییس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته بخشی از این جماعت باشد؟ عده ای هم ضرورت چنین حضوری را مورد پرسش قرار داده اند.

آنیتا مک براید که رییس دفتر لورا بوش(همسر جورج بوش، رییس جمهوری پیشین آمریکا) بوده است، به واشنگتن پست گفته که میشل اوباما از ستارگان سینمایی هالیوود هیچ کم ندارد و نه تنها حضورش در مراسم اهدای جوایز اسکار، که (اگر اتفاق می افتاد)، راه رفتن او روی فرش قرمز هم مقبول بود، «چون خانم اوباما هم در این جایگاه راحت است و هم از زیبایی و دلربایی ستارگان سینما برخوردار است.»

خانم اوباما تاکنون بارها در رسانه های محلی و ملی از جمله شبکه های تلویزیونی حضور یافته، اما سبب حضور او در این موارد اغلب برای صحبت کردن در خصوص ترغیب تندرستی و ورزش بوده است.

کاترین جلیسون، استاد تاریخ زنان در دانشگاه اوهایو و پژوهشگر تاریخ بانوان اول آمریکا، به واشنگتن پست گفته است:«گویی نخستین بار بود که میشل اوباما به نظر راحت می رسید، در لحظه به سر می برد و انگار تنها از همان لحظه لذت می بُرد.»

همسر رییس جمهوری ایالات متحده آخر هفته گذشته هم با حضور در یک برنامه تلویزیونی کمدی پربیننده، از آنچه همواره بر آن پای فشرده و جوانان و نوجوانان را به آن تشویق کرده سخن گفت، که ورزش، تحرک و کم کردن وزن است و در این برنامه از رقصیدن مادران هم سخن به میان آورد. پس از آن نیز همراه مجری این برنامه(جیمی فالون) رقصید که ویدئوی این رقص از ساعاتی بعد از پخش برنامه، روی اینترنت بینندگان بسیاری یافته و شمار زیادی از کاربران شبکه های اجتماعی، آن را به اشتراک گذارده اند.

خانم اوباما همزمان با ۴۸ امین زادروزش که چند روز پیش از مراسم تحلیف دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما بود، با تغییر در آرایش موها و افزودن چتری به چهره اش، مورد توجه قرار گرفت. او هفته گذشته در مصاحبه ای تلویزیونی به مزاح گفت که این تصمیمی بوده که برای مقابله با بحران میان سالی گرفته است.

میشل اوباما طی هفته های گذشته از علاقه اش به اجرای زنده بیانسه، خواننده مشهور و محبوب سیاه پوست آمریکایی، سخن گفته و روی تویتر پیامی با مضمون تمجید از بیانسه منتشر کرده است. گفتنی است که هم در مراسم تحلیف باراک اوباما( که ۲۱ ژانویه امسال برگزار شد)، و هم در هاف تایم مسابقه مهم و پرهوادار سوپربول آمریکا(۳ فوریه امسال)، بیانسه به اجرای زنده پرداخت، و بخش بزرگی از اجرای او در هاف تایم سوپربول، به رقص اختصاص یافت.

انتقاد و تمجید از حضور میشل اوباما در مراسم امسال اهدای جوایز آکادمی اسکار، در حالی مطرح می شود که هم هواداران و هم منتقدان وی می دانند که دست کم طی چند دهه اخیر تاریخ آمریکا، همسر باراک اوباما نخستین عضو خانواده یک رییس جمهوری آمریکا نیست که در صحنه هنر، و به طور خاص هالیوود، حضور یافته است.

در قانون و عرف ایالات متحده، شرح وظایفی برای بانوی اول تعیین نشده، اما به نظر می رسد که خانم اوباما در اندیشه گسترده تر کردن طیف فعالیت های خود باشد.
XS
SM
MD
LG