لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۳

توزیع نامه علیه روحانی در مجلس، دو روز مانده به استیضاح


مهدی کوچک زاده، علیه حسن روحانی در مجلس نامه توزیع کرد

مجلس ایران روز یکشنبه، در حالیکه دو روز به استیضاح وزیر علوم مانده است، فضای پرتنشی را پشت سر گذاشت.

همزمان با اعلام برگزاری استیضاح رضا فرجی دانا در روز سه‌شنبه، نمایندگان موافق استیضاح وزیر علوم حملات و انتقادات تندی نسبت به حسن روحانی داشتند.

حمید رسایی، نماینده تهران و از اعضای جبهه پایداری، در نطق پیش از دستور خود به شدت به سخنان جنجال آفرین حسن روحانی درباره مخالفان مذاکرات ایران، انتقاد کرد.

رسایی حرکت‌های دولت روحانی را بی‌برنامه و ناموفق خواند و با اشاره با اعلام کاهش تورم از سوی دولت گفت: «جیب مردم امروز می‌گوید نقطه به نقطه از دارایی‌شان کم می‌شود نه از تورم و می‌گوید امروز گرانی هست و تحقیر هم هست.»

رسایی در ادامه سخنانش با اشاره به انتقاد تند روحانی به مخالفان مذاکرات گفت:«من از رئیس جمهور سؤال می‌کنم اگر ما به جهنم برویم از مشکلاتی که با سیاست‌های انفعالی شما برای مردم ایجاد شده است کاسته می‌شود؟»

به گفته رسایی، دولت روحانی نه مذاکرات و رفع تحریم موافق بوده است و نه در بهبود اقتصاد. او در پایان گریزی هم به بحث استیضاح وزیر علوم زد و گفت اگر رئیس جمهوری فکر می‌کند که استیضاح به دلیل افشای بورسیه‌های غیرقانونی است، تا روز استیضاح با تمام موارد غیرقانونی برخورد کند و اسناد آنرا به مجلس بیاورد.

تعدادی از نمایندگان مجلس با انتقاد از عملکرد وزیر علوم، خواستار استیضاح او شدند. مخالفان استیضاح اما یکی از دلایل اصلی استیضاح را، اعلام وجود ۳ هزار بورسیه غیرقانونی در دانشگاهها توسط وزارت علوم میدانند.

سخنرانی رسایی، تنها حمله به روحانی در جلسه روز یکشنبه مجلس نبود. در حاشیه برگزاری جلسه، کمال الدین پیرموذن، نماینده اردبیل به خبرنگاران گفت که در مجلس نامه‌ای علیه روحانی در مجلس توزیع شده که در آن ادعا شده مدرک دکترای حسن روحانی در زمان نمایندگی او جعلی بوده و او در آن زمان دکترا نداشته است.

به گفته پیرموذن، مهدی کوچک‌زاده، مسئولیت نگارش این نامه را به عهده داشته است. کوچک‌زاده از محافظه‌کاران تندرو منتقد رئیس جمهوری ایران محسوب می‌شود.

از سوی دیگر اما تعدادی از نمایندگان که استیضاح وزیر علوم را سیاسی می‌دانند، حملات روز یکشنبه به روحانی را با هدف تخریب و تضعیف او ارزیابی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG