لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

طرفداران روحانی، «به جهنم» را نپسندیدند


حمله تند حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به منتقدان مذاکرات هسته‌ای دولت، واکنش‌های مخالفان او در مجلس را برانگیخت اما در این بین، طرفداران او نیز به ادبیات او انتقاد کردند.

در حالیکه تعدادی از نمایندگان مجلس، روز سه‌شنبه در نشست غیرعلنی با سخنگوی دولت به بررسی صحبت‌های حسن روحانی پرداختند، برخی از روزنامه‌ها و تحلیل‌گیران حامی رئیس جمهوری ایران نیز این سخنان او را نقد کردند.

رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه در سخنانی بی‌سابقه، منتقدان مذاکرات اتمی اخیر ایران را ترسو و بزدل نامید و از آنها با عنوان «مذاکره هراس» یاد کرد.

روحانی در جمع روسای نمایندگی‌های خارج از کشور جمهوری اسلامی ‌گفت: «یک عده به ظاهر شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی هستند و تا حرف مذاکره پیش می‌آید می‌گویند ما می‌لرزیم. به جهنم؛ بروید یک جای گرم برای خود پیدا کنید. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده است.»

این سخنان باعث شد تا صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی، در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی ضمن انتقاد از سخنان او، بنویسد که درد روحانی را درک میکند اما نمی‌تواند با ادبیات او همراهی کند. زیبا کلام نوشت: « بهای ابراز آن ادبیات را شما نمی‌پردازید، بلکه هزینه آنرا نویسندگان مستقل می‌پردازند.شما بنزین بر روی آتش خشونت‌گرایی تندروها می‌پاشید و شعله‌های بر خاسته از آن دامان اهل قلم آزاد اندیش کشور را می‌گیرد.»

سرمقاله روزنامه ابتکار، از حامیان سیاست‌های دولت، با انتقاد از ادبیات روحانی در رویارویی با مخالفان خود خواستار آن شد تا رئیس جمهوری ایران به خاطر سخنان اخیرش از مخالفان خود عذرخواهی کند. این روزنامه با اشاره به ادبیات محمود احمدی‌نژاد در رویارویی با مخالفان خود نوشت: «آقاي رئيس جمهور سعي کنيد همان حسن روحاني باشيد، زيرا همان يک محمود احمدي نژاد براي ما کافي است»

روزنامه اعتماد هم در مطلبی خطاب به روحانی نوشت که ادبیات او «ادبیات فاخر یک رییس‌جمهوری نیست.» در این مطلب خطاب به روحانی آمده است: «مگر نگفتید که دوران هشت سال گذشته برنمی‌گردد، پس چرا از ادبیاتی استفاده می‌کنید که ویژگی و مختص دولت سابق بود».

اشاره این دو روزنامه ادبیات محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران است که همان زمان، انتقادها و جنجال‌هایی برانگیخت؛ سخنانی نظیر «آنقدر قطعنامه دهید تا قطعنامه‌دان‌تان پر شود»، «آن ممه را لولو برد»، «گردن کلفت‌تر از تو هم نتوانست غلطی بکند» یا «آب را جایی که می‌سوزد بریز» .

در همین رابطه، رئیس مجلس ایران به درخواست تعدادی از نمایندگان ادامه جلسه روز سه‌شنبه را برای بحث درباره سخنان روحانی، غیرعلنی اعلام کرد.

به گفته محمد رضا تابش، نماینده مجلس، علی لاریجانی، رئیس مجلس، در این جلسه نمایندگان را به مدارا فراخواند و از آنها خواست که راجع به مسائل مهم‌تری مانند رفع چالش‌های معیشتی مردم بپردازند.

XS
SM
MD
LG