لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۳

وزیر علوم یک گام دیگر به استیضاح نزدیک شد


رضا فرجی دانا، وزیر علوم تحقیقات و فناوری ایران
رضا فرجی دانا، وزیر علوم تحقیقات و فناوری ایران

هیات رئیسه مجلس ایران، سرانجام طرح استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، را که به امضای ۵۱ نماینده مجلس رسیده است، اعلام وصول کرد.

تعدادی از نمایندگان مجلس از دو ماه پیش خواستار اعلام وصول طرح استیضاح فرجی دانا شده بودند اما علی لاریجانی، رئیس مجلس از آنان خواسته بود تا ابتدا خواسته‌های خود را با وزیر علوم مطرح کرده و به او فرصت اجرای تغییرات بدهند.

نمایندگان امضا کننده طرح استیضاح، خواستار اخراج دانشجویان ستاره‌دار شده و به بازگشت تعدادی از استادان و مسئولان دانشگاهها که در دولت قبل برکنار شده بودند و همچنین نحوه انتخاب روسای دانشگاهها اعتراض دارند.

مخالفان استیضاح وزیر علوم اما معتقدند یکی از دلایل استیضاح فرجی دانا، مطرح شدن موضوع وجود ۳ هزار بورسیه غیرقانونی در دولت قبل است. وزارت علوم اعلام کرده بود که این تعداد از دانشجویانی که برای گذراندن دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا بورسیه دریافت کرده‌اند، شرایط دریافت بورسیه را نداشته‌اند. گفته می‌شود تعدادی از این افراد، وابستگان به مدیران دولت قبل و نمایندگان مجلس بوده‌اند. وزارت علوم از پذیرش این متقاضیان خودداری کرده است.

مجموعه عملکرد وزیر علوم که موجب شده نمایندگان محافظه‌کار مجلس ایران خواستار استیضاح او باشند، فشار و دخالت حکومتی در دانشگاهها را کاهش داده است. فرجی دانا بخشی از اختیارات دانشگاهها را به آنها بازگرداند و انتخاب ریاست دانشگاهها را به هیات‌های علمی آنها واگذار کرد.

اقداماتی نظیر افشای بورسیه‌های غیر مجاز در دولت قبل و برخورد با آن، انتخاب و انتصاب برخی از معاونان و مشاوران در حوزه وزارتی تغییر روسای برخی از دانشگاه‌ها، بازگشت به کار برخی از اساتید کنار گذاشته از دانشگاه‌ها در دولت قبل، بازگشت به تحصیل و رفع مشکل گروهی از دانشجویان ستاره دار، تغییر روند انتصاب روسای دانشگاه‌ها بوسیله دولت به انتخاب و به دست دانشگاهیان، از مهمترین دلایلی بوده است که نمایندگان محافظه‌کار مجلس را استیضاح فرجی دانا واداشته است.

پس از برگزاری چند جلسه میان وزیر علوم و تعدادی از نمایندگان خواستار استیضاح، نمایندگان اعلام کردند که وزیر خواسته های آنها را اجرا نکرده است و از این رو خواستار اعلام وصول استیضاح هستند.

هیات رئیس مجلس ایران از زمان اعلام وصول طرح استیضاح، ۱۰ روز فرصت دارد تا اسیتضاح را به رای بگذارد. فرجی دانا نخستین وزیر دولت حسن روحانی است که به استیضاح نزدیک شده است.

XS
SM
MD
LG