لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

کنفرانس امنیتی مونیخ: روسیه خواستار برقراری نظم «پسا-غرب» در جهان شد


سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس امنیتی مونیخ، آلمان - ۳۰ بهمن ۱۳۹۵
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در کنفرانس امنیتی مونیخ، آلمان - ۳۰ بهمن ۱۳۹۵

وزیر خارجه روسیه روز شنبه در سخنانی در کنفرانس امنیتی مونیخ خواستار برقراری رابطه ای «واقعگرایانه» با ایالات متحده شد و ابراز امیدواری کرد تا یک نظم «پسا-غرب»، که کشورهای غربی تنها قدرت آن محسوب نشوند، در جهان برقرار شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرگئی لاوروف در ارتباط با انتظار روسیه از آمریکا گفت که «ما خواستار رابطه ای عملی و بر اساس احترام متقابل هستیم، و باید از نقش ویژه خود در قبال ثبات جهانی، یک درک متقابل داشته باشیم.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برقراری یک نظم جهانی «پسا-غرب» اشاره کرد که در آن هر کشوری، بر اساس حق حاکمیت خود و در چارچوب قوانین بین الملل، بتواند میان منافع خود و منافع کشورهای دیگر تعادل برقرار کند.

پیش از اظهارات آقای لاوروف، مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا خطاب به حاضران در این کنفرانس گفت، در حالی که کابینه دونالد ترامپ در جستجوی زمینه ای مشترک با روسیه است، «آمریکا به واداشتن روسیه به مسئولیت پذیری ادامه خواهد داد.»

از سویی دیگر، در حالی که پرزیدنت ترامپ در گذشته با اشاره به سازمان ناتو، آن را مؤسسه ای منسوخ خوانده بود، آقای پنس اظهار داشت که واشنگتن به شدت از این همکاری نظامی حمایت می کند.

وزیر خارجه روسیه در همین زمینه، با بیان این که این سازمان «همچنان نهادی متعلق به دوران جنگ سرد باقی مانده است،»، درباره اهمیت همکاری رهبران جهان گفت، «رهبران مسؤلیت‌پذیر باید اقدام کنند. امیدوارم این اقدام به نفع تشکیل یک نظم جهانی عادلانه و دموکراتیک باشد.»

کنفرانس امنیتی مونیخ که نشستی سالانه با حضور دیپلمات ها و مقامات دفاعی کشورهاست، در سال جاری با نگرانی ها درباره رویکرد دونالد ترامپ به سیاست خارجی و بویژه روسیه همراه بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG