لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

مایکل فلین مشاور امنیت ملی کاخ سفید استعفا داد


مایکل فلین ۵۸ ساله سال ۲۰۱۴ با انتقاد از سیاست های پرزیدنت اوباما از ارتش جدا شده بود.
مایکل فلین ۵۸ ساله سال ۲۰۱۴ با انتقاد از سیاست های پرزیدنت اوباما از ارتش جدا شده بود.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پی انتشار گزارش هایی درباره ارتباط او با سفیر روسیه و «گفتگوهایی برای لغو تحریمهای روسیه» از سمت خود استعفا داد.

اسوشیتدپرس گزارش داد آقای فلین در نامه خود گفته در فاصله بین دوره انتقالی برای روی کار آمدن دولت ترامپ، او تماس هایی با سفیر روسیه در آمریکا داشت.

وی همچنین یادآور شده درباره این دیدارها، «اطلاعات ناقصی» به مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا داده است.

گزارش شده است آقای فلین درباره تحریم هایی که دولت باراک اوباما در واکنش به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا علیه مسکو اعمال کرده بود، چندین بار پیش از مراسم تحلیف دونالد ترامپ با سفیر روسیه در واشنگتن تماس گرفته بود.

اما به گزارش روزنامه های آمریکایی، آقای فلین تمامی تماس های خود و جزئیات کامل آن را اعلام نکرده بود.

او اولین مقام دولت دونالد ترامپ است که از سمت خود کناره گیری می کند.

دونالد ترامپ ژنرال کیث کلاگ، یکی از مقامات پیشین ستاد مشترک ارتش را به طور موقت به عنوان مشاور امنیت ملی تعیین کرده است.

اما گفته می شود رئیس جمهوری آمریکا ممکن است افراد دیگری از جمله ژانرال دیوید پترائوس، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، را به این سمت منصوب کند.

بسیاری از قانون گذاران دموکرات در پی افشای جزئیات بیشتر مکالمات آقای فلین با سفیر روسیه در آمریکا خواستار برکناری او شده بودند.

ژنرال رُک

ژنرال بازنشسته مایکل فلین سه ماه پیش از سوی دونالد ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا انتخاب شد، زمانی که در ارتش خدمت می کرد به عنوان یک فرد حرفه ای در امور اطلاعاتی و همچنین صراحت لهجه معروف بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آنچه که فلین را در سال ۲۰۱۴ از ارتش جدا کرد انتقاد علنی او از سیاست های امنیت ملی کاخ سفید و پنتاگون از جمله در مقابل داعش و مسائل جهانی دیگر بود.

آقای فلین در مقاله ای که در ماه ژوئیه در نشریه نیویورک پست نوشت، دولت اوباما را به شکست در تعیین استراتژی مقابله با داعش متهم کرد.

وی در ماه اوت در سخنانی که در دالاس ایراد کرد گفت که اسلام «یک ایدئولوژی سیاسی است که پشت مذهب مخفی شده است.»

فلین خواستار استرداد فتح الله گولن چهره مذهبی اپوزیسیون ترکیه به این کشور شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر نوشته بود، تجربه نظامی فلین او را به گزینه مناسبی برای پنتاگون تبدیل می کرد و بدون تایید کنگره واجد شرایط تصدی این پست نمی شود اما قانون فدرال می گوید که یک فرد تا هفت سال پس از توقف خدمت نمی تواند وزیر دفاع کشور شود و فلین با زمانی که مدیر آژانس اطلاعات امنیتی در پنتاگون بود، تنها دو سال فاصله دارد.

فلین به عنوان مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا به تایید سنا نیاز نداشت.

مایکل فلین ۵۸ ساله و اهل ایالت رود آیلند است.

او در دانشگاه ایالتی در رشته مدیریت تحصیل کرده و وارد ارتش شد و در طول خدمت در ارتش در چند سمت اطلاعاتی از جمله مدیر بخش اطلاعات و امنیت ستاد مشترک، و مامور ارشد امنیتی برای نیروهای نظامی ائتلاف در افغانستان فعالیت کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG