لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

واکنش ها به استعفای مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ


چند ساعت بعد از استعفای مایکل فلین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، مقام های آمریکا به این اتفاق مهم در واشنگتن واکنش نشان دادند. دونالد ترامپ از درز اطلاعات به رسانه ها انتقاد کرد و رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان هم به همین بهانه از رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرد.

روز سه شنبه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، ساعتی بعد از اعلام استعفای فلین در توئیتر خود نوشت ماجرای واقعی این است که بدانیم چرا این همه مسائل از واشنگتن به طور غیرقانونی درز می کند. آیا وقتی من در حال پرداختن به پرونده کره شمالی هستم باز هم چنین درز اطلاعاتی صورت می گیرد؟

این اولین واکنش آقای ترامپ بعد از استعفای فلین است. واکنش آقای ترامپ پس از گزارش اخیر واشنگتن پست است اما رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود از جزئیات این گزارش خبری ندارد.

ماجرای فلین و روسیه

دوشنبه شب، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پی انتشار گزارش هایی درباره ارتباط او با سفیر روسیه و «گفتگوهایی برای لغو تحریمهای روسیه» از سمت خود استعفا داد. اسوشیتدپرس گزارش داد آقای فلین در نامه خود گفته در فاصله بین دوره انتقالی برای روی کار آمدن دولت ترامپ، او تماس هایی با سفیر روسیه در آمریکا داشت.

وی همچنین یادآور شده درباره این دیدارها، «اطلاعات ناقصی» به مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا داده است.

گزارش شده است آقای فلین درباره تحریم هایی که دولت باراک اوباما در واکنش به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا علیه مسکو اعمال کرده بود، چندین بار پیش از مراسم تحلیف دونالد ترامپ با سفیر روسیه در واشنگتن تماس گرفته بود.اما به گزارش روزنامه های آمریکایی، آقای فلین تمامی تماس های خود و جزئیات کامل آن را اعلام نکرده بود.

او اولین مقام دولت دونالد ترامپ است که از سمت خود کناره گیری می کند.

دونالد ترامپ ژنرال کیث کلاگ، یکی از مقامات پیشین ستاد مشترک ارتش را به طور موقت به عنوان مشاور امنیت ملی تعیین کرده است.

اما گفته می شود رئیس جمهوری آمریکا ممکن است افراد دیگری از جمله ژانرال دیوید پترائوس، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، را به این سمت منصوب کند.

واکنش ها در کنگره

نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان در اولین واکنش به استعفای فلین با صدور بیانیه ای، از پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی خواستار تسریع در روند بررسی هرگونه ارتباط بین دولت ترامپ و روسیه شد.

پیشتر دموکرات ها مدعی بودند روسیه با هک ایمیل کارزار انتخاباتی دموکراتها، به پیروزی ترامپ در انتخابات گذشته کمک کرده اند.

اما سناتور جان مک کین از جمهوریخواهان ارشد سنا نیز در بیانیه ای به کناره گیری مایکل فلین واکنش داد. مک کین ضمن تجلیل از «کمک های ارزشمند» فلین در مبارزه با تروریسم به عنوان یک نظامی کارکشته، درباره استعفای او گفت، استعفای فلین نشاندهنده نگران کننده ای از اختلاف در عملکرد گروه امنیت ملی کاخ سفید است.

مک کین افزود: آمریکا با یکی از سخت و پیچیده ترین چالش های جهانی از زمان جنگ جهانی دوم مواجه است و رئیس جمهوری آمریکا باید کسی را انتخاب کند که مهارت و تجربه لازم را برای ساماندهی سیستم امنیت ملی آمریکا در مقابل دیگران داشته باشد.

اما لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه دیگر از کارولینای جنوبی روز سه شنبه به خبرنگاران گفت مشاور امنیت ملی کسی است که رئیس جمهوری به او اعتماد دارد و باید کسی باشد که آمریکا نیز به او اعتماد داشته باشد.

در حالی دموکرات ها خواستار تحقیقات بیشتر هستند، رهبران جمهوریخواه کنگره می گویند موافق تحقیقات بیشتر درباره ارتباط فلین با روسیه نیستند.

جیسون چافتز رئیس کمیته نظارت مجلس نمایندگان روز سه شنبه گفت که این کمیته قصد تحقیقات درباره مایکل فلین را ندارد.

پیش از این رسانه های آمریکا عکس هایی از مایکل فلین منتشر کرده بودند که او را در مراسمی رسمی در کنار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نشان می داد.

روسیه در اولین واکنش به استعفای فلین، آن را «مساله داخلی آمریکا» و «دولت ترامپ» نامید.

ماجرای فلین پس از آن مورد توجه قرار گرفت که روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت که در دسامبر وقتی دولت اوباما دیپلمات های روسی را اخراج کرد، فلین از سفیر روسیه خواست خویشتن داری نشان دهد چون «دولت ترامپ این تحریم ها را دوباره بررسی می کند.»

بعد از روی کار آمدن دولت ترامپ، «سلی ییتز» سرپرست وزارت دادگستری به دولت ترامپ درباره فلین گزارش داد که مشاور امنیت ملی در برابر باج خواهی روس ها آسیب پذیر است. با اینحال چند روز بعد خانم ییتز به خاطر عدم دفاع از اجرای دستور دونالد ترامپ درباره لغو ویزا و پذیرش پناهجویان، از کار برکنار شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG