لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

«اسکار شرق آمریکا» با حضور چهره های مشهور و تجلیل از طراح آوانگارد ژاپنی


نمایشگاه ری کاواکوبو، طراح ژاپنی در موزه متروپولیتن نیویورک
نمایشگاه ری کاواکوبو، طراح ژاپنی در موزه متروپولیتن نیویورک

موزه هنر متروپولیتن نیویورک میزبان مراسم سالانه موسوم به مت گالا بود که یکی از مهمترین رویدادهای مد در آمریکا است و از آن به عنوان اسکار شرق آمریکا یاد می شود. این برنامه خیریه به انستیتوی لباس موزه کمک می کند و به استقبال نمایشگاه بهاری موزه می رود.

نمایشگاه امسال تحت عنوان «هنر میانه» به طراح آوانگارد ژاپنی «ری کاواکوبو» اختصاص دارد؛ زنی که نشان داد می توان از دنیایی غریب قدم به عرصه مد گذاشت و کماکان در جهان درخشید.

او در طرح هایش مرز میان هنر و مد را از میان برداشته و این سوال را در ذهن مخاطب ایجاد می کند که هدف از لباس چیست و چه چیز لباس مناسب خوانده می شود.

کاواکوبو، طراح برند مشهور «کام دِ گِرسون» است که در توکیو و پاریس شعبه دارد.

از سال ۱۹۸۳ که نمایشگاه به ایو سن لوران، طراح فرانسوی اختصاص داشت، این نخستین باری است که از یک طراح زنده تجلیل می شود.

آن زمان، موزه به خاطر استفاده تبلیغاتی از هنر مورد انتقاد قرار گرفته بود اما این بار، هیأت مدیره انستیتوی لباس پای اقدامش ایستاده و تأکید دارد که جنبه هنری کارهای کاواکوبو شایسته نمایش در موزه است.

هر سال، از مهمانان حاضر در مراسم خواسته می شود تا تم انتخابی را رعایت کنند. امسال نیز، بسیاری سعی کردند در انتخاب لباس فلسفه کاواکوبو را تصویر کرده و به گونه ای از او تجلیل کنند.

ریانا که پیراهنی دراماتیک از همین برند را پوشید.

برخی دیگر، لباسهای خود را از مارکهای دیگر انتخاب کردند مانند کیتی پری که با طرحی جالب از جان گالیانو قدم روی فرش قرمز گذاشت و توجه ها را به خود جلب کرد. مجله «ونیتی فر» از لباس او به عنوان بهترین لباس مراسم امسال مت گالا یاد کرد.

جنیفر لوپز در پیراهن بلند آبی مارک «ولنتینو» همراه با دوست پسر تازه اش الکس رادریگز روی فرش قرمز قدم زد.

مدونا در پیراهن ارتشی مارک ایتالیایی «ماسکینو» ظاهر شد. بسیاری این انتخاب او را به ارتش تک نفره تعبیر کردند.

نیکی میناژ در پیراهن مارک «اچ اند ام» از کمربندی با چهره کاواکوبو استفاده کرد و عکسی با هلی بری انداخت که در طرح دوناتلا ورساچی برای نخستین بار در این مراسم حاضر شده بود.

سلین دیون، خواننده پرآوازه کانادایی هم برای اولین بار در مت گالا شرکت کرد و او هم پیراهنی از مارک «ورساچی» را برگزید.

جی جی حدید، مانکن مشهور نیز با موهایی یک درجه تیره تر از قبل در لباس کرم رنگ مارک آمریکایی «تامی هلفیگر» روی فرش قرمز رفت.

درباره اسکار شرق آمریکا، «مت گالا»

از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۷۱، مراسم «مِت گالا» با حضور افراد متمول شهر نیویورک در مکانی خارج از موزه برپا می شد.

در سال ۱۹۷۲، دایانا ریلند، سردبیر پیشین مجله ووگ به عنوان مشاور انستیتوی لباس موزه متروپولیتن انتخاب شد و تصمیم گرفت از این مراسم برای تبلیغ نمایشگاه هایی که قرار است برپا شود، بهره ببرد. او این کار را با انتخاب تم های جالب مد انجام داد.

آنا وینتور، سردبیر کنونی مجله ووگ در سال ۱۹۹۹ به عنوان مدیرعامل انستیتوی لباس متروپولیتن انتخاب شد و از چهره های مشهور هنر، ورزش و سرگرمی دعوت کرد به هیأت مدیران بپیوندند.

از آن موقع بود که مراسم مت گالا، شکوه و جلوه هالیوودی به خود گرفت.

در آغاز، این مراسم در اوایل ماه دسامبر برگزار می شد اما پس از اختلاف سلیقه ی مدیران انستیتوی لباس موزه متروپولیتن با کارل لگرفلد طراح «شانل» ، نمایشگاه زمستانی شانل لغو شد و جای خود را به نمایشگاهی بهاره با مضمون «شیک پوشی در کاخ سفید» در تجلیل از استایل منحصر بفرد ژاکلین کندی داد.

مراسم «مت گالا» برای عموم آزاد نیست و تنها با دعوت می توان در آن شرکت کرد. قیمت بلیت ها از سی هزار دلار آغاز می شود.

سال گذشته ششصد نفر در این رویداد شرکت کردند و سیزده میلیون دلار جمع آوری شد.

در دو سال گذشته، سلفی گرفتن و انتشار عکس بر روی شبکه های اجتماعی ممنوع بوده است با این حال، هنوز برخی از این خط قرمز عبور می کنند.

ستاره ها در لباس های فاخر در مراسم مت گالا ۲۰۱۷

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG