لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۸

آرایشگاه در آرژانتین که فقط سرتان را مدل موی «بیتل ها» آرایش می کند


جراردو وایس در آرایشگاه اش تنها مدل موهای اعضای گروه «بیتل ها» را می زند.
جراردو وایس در آرایشگاه اش تنها مدل موهای اعضای گروه «بیتل ها» را می زند.

آرایشگاه جراردو وایس در اولین نگاه، مثل بقیه آرایشگاه های شهر بوینس آیرس است. ولی در و دیوار این آرایشگاه با عکسهای چهار چهره معروف دنیای موسیقی پوشیده شده: جان لنون، پل مک کارتنی، جورج هریسون، و رینگو استار، اعضای گروه بریتانیایی «بیتل ها».

کوتاه کردن مو به شکل موهای بیتل ها یکی از تخصص های آرایشگر وایس است؛ در حقیقت این مدل مو تنها مدلی است که او در آرایشگاهش می زند.

وایس، صاحب آرایشگاه، دو علاقه اش را با هم ترکیب کرده: عشق به آرایشگری و علاقه زیاد به گروه راک بیتل ها.

جراردو وایس در حال کوتاه کردن مو
جراردو وایس در حال کوتاه کردن مو

وایس سالها در یکی از آرایشگاه های سطح بالای آرژانتین کار می کرد تا اینکه در سال ۱۹۸۸ تصمیم گرفت آرایشگاه خودش را باز کند.

در ابتدا آرایشگاه ساده او مثل هر آرایشگاه دیگر بود تا اینکه در سال ۲۰۰۴ خوابی دید که تمام زندگی و حرفه اش را برای همیشه تغییر داد.

او می گوید: «یک شب خواب دیدم که اعضای بیتل ها جلوی در آرایشگاه ام منتظرم ایستاده اند. من هم در این خواب، خوابم برده است، وهواسم نیست که به آنها کمک کنم. این خواب خیلی نگرانم کرد، با نارحتی از خواب پریدم، و همه چیز را بلافاصله، یک شبه عوض کردم. تمام عکس های مدل موی معمولی را از روی دیوار برداشتم و با عکس های بیتل ها پوشاندم. و به خودم گفتم از این به بعد این جا آرایشگاه بیتل ها است.»

این خبر به بریتانیا و به گوش «بارنی هِیدن» رسید که او نیز چنین آرایشگاهی (آرایشگاه مشابهی) را در«پنی لین» در شهر لیورپول، موطن بیتل ها باز کرده بود. هیدن در سال ۲۰۱۲ از وایس دعوت کرد که برای رویداد «هفته بیتل ها» به بریتانیا برود، که در این سفر وایس توانست خواهر لنون، «جولیا بیرد» و چند نفر از نوازندگان گروه پل مک کارتنی را از نزدیک ملاقات کند.

صدها مشتری، از هواداران بیتل ها گرفته تا آنهایی که تنها کنجکاو هستند، از سراسر شهر به آرایشگاه کوچک وایس که در یک محله کارگر نشین در نیم ساعتی مرکز شهر بوینس آیرس واقع است، می روند.

جراردو وایس در آرایشگاه اش که تمام با عکس و یادگاریهای «بیتل ها» پوشانده شده
جراردو وایس در آرایشگاه اش که تمام با عکس و یادگاریهای «بیتل ها» پوشانده شده

وایس می گوید، یکی از غمناک ترین لحظه های زندگی اش، زمانی بود که از خواب بیدار شد و مادرش خبر کشته شدن جان لنون الگوی موسیقی اش را به او داد.

در طول سالها، وایس نه تنها در کوتاه کردن مدل موهای اعضای گروه بیتل ها خبره شد، بلکه مدل موهای آنها را نیز آنالیز می کرد.

او حتی نام پسرش را لنون گذاشته است.

وایس می گوید جان لنون را که یکی از بیتل ها است و برای او از محبوب ترین اعضای گروه، بیشتر مورد مطالعه قرار داده است. «به نظر من اگر او الان زنده بود، کچل شده بود. چون در سال ۱۹۸۰، متوجه عقب رفتن فرق سرش می شدید که آن را می پوشاند. برای مثال در دوران «دابل فنتزی» آن را با زلف روی پیشانی اش می پوشاند، ولی قشنگ معلوم بود که از زیر، موهایش دارد عقب نشینی می کند. مطمئنم که او تنها بیتلی بود که کچل می شد.»

یکی از مهم ترین چیزهایی که در این آرایشگاه به چشم می خورد، جدول مدل موهای بیتل ها در طول حرفه موسیقی شان است که مشتریان می توانند از روی آن مدل موی دلخواهشان را انتخاب کنند.

جدول مدل موهای چهار عضو گروه «بیتل ها» که پشت در آرایشگاه آویخته شده
جدول مدل موهای چهار عضو گروه «بیتل ها» که پشت در آرایشگاه آویخته شده

و به خصوص با فرارسیدن پنجاهمین سالگرد آلبوم «سارجنت پپرز لونلی هارتس کلاب بند» (Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band) ، در سال ۱۹۶۷، مدل موی جان لنون در آن دوران، هواداران بیشتری نیز پیدا کرده است.

جراردو وایس تصمیم ندارد که کاسبی خود را به مرکز شهر و جایی بزرگتر ببرد. تنها رویای او این است که مدل موهای بیتل ها را همیشه مد نگه دارد!

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG