لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۷

عکس با روسری در مجله ووگ عربی؛ نخستین جنجال زندگی حرفه ای «جی جی حدید»


جی جی حدید در مجله ووگ عربی
جی جی حدید در مجله ووگ عربی

مجله «ووگ عربی» در نخستین نسخه خود، تصویر «جی جی حدید» مانکن ۲۱ ساله را با روسری بر روی جلد خود قرار داد. این موضوع، واکنشهای متفاوتی را در پی داشت. منتقدان، به اینکه چرا از دخترهای عرب تبار برای جلد نخستین شماره ووگ عربی استفاده نشده خرده گرفتند و مشوقان، اینکه دختری نیمه فلسطینی برای این منظور برگزیده شده را به فال نیک گرفتند.

جلنا نورا حدید که با نام جی جی شناخته می شود؛ نمونه بارزی از شهرت در عصر دیجیتال است. این مانکن ۲۱ ساله را سه میلیون طرفدارش در اینستاگرام به شهرت رساندند.

این روزها، جی جی حدید با حضور در رژه برندهای مشهور مد نام خود را بیشتر از گذشته مطرح کرده است اما همواره به دور از حاشیه و جنجال بوده است.

جی جی حدید دختر «یولاندا فان دن هریک» مانکن هلندی-آمریکایی و محمد حدید، چهره بانفوذ ملک و املاک متولد فلسطین است. هر چند پدرش مسلمان است، جی جی خود را مسلمان نمی داند اما به فلسطینی بودن خود افتخار می کند.

هر چند مجله ووگ در انتخاب مشهورترین چهره جوان دنیای مد برای فروش بیشتر نخستین جلد عربی خود درست عمل کرده، اما بسیاری این اقدام را نوعی بهره برداری فرهنگی و مذهبی قلمداد کردند.

جی جی حدید در پاسخ به انتقادها گفت « جامعه مد، فرهنگ های مختلف جهان را تجلیل می کند و من به عنوان یک نیمه فلسطینی از اینکه بر روی جلد نخستین مجله ووگ عربی هستم بسیار خوشحالم»

با این حال، منتقدان کوتاه نیامدند و بسیاری در توییتر از اینکه جی جی پیش از این به تبار فلسطینی خود اشاره نکرده بود، انتقاد کردند. اما موافقان به این مسأله اشاره می کنند که جی جی حدید و خواهر مانکنش، بلا حدید در تظاهرات نیویورک در اعتراض به محدودیتهای مهاجرتی برای شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا شرکت کردند.

منتقدان می گویند برای یک دختر مو بلوند جا گرفتن در نقش های مختلف آسان است اما دختران مسلمان با حجاب، گزینه های زیادی به جز آنکه در نقش خود ظاهر شوند، ندارند.

صنعت مد همواره با معضل در نظر گرفتن تنوع نژادی و فرهنگی در انتخاب مانکن ها دست به گریبان بوده است. جی جی حدید نیز علی رغم تبار فلسطینی اش ، با پوست سفید و موهای بور در تعریف کلیشه ای مانکن می گنجد.

الین ولترو، سردبیر «ووگ نوجوانان» که نخستین آفریقایی-آمریکایی در این سمت است از انتخاب تصویر جی جی حدید برای روی جلد ووگ عربی استقبال کرده است.

او مقاله ای به قلم امان بیر، نویسنده مسلمان در مجله اش چاپ کرده که در آن نکات مثبت استفاده از چهره جی جی حدید برای روی جلد «ووگ عربی» توضیح داده شده است.

بیر معتقد است در این دوره حساس سیاسی و اجتماعی در آمریکا، استفاده از یک آمریکایی در پوشش حجاب مناسب است و نشان می دهد مسلمانان، عرب ها و مهاجران درست مانند آمریکایی ها با هم فرق می کنند و هر کدام منحصر بفرد هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG