لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

مرکل: تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه هنوز یک گزینه است


آنگلا مرکل صدراعظم آلمان (راست) و دبیر کل ناتو، آندرس فوگ راسموسن، در کنفرانس خبری پس از مذاکرات در برلین – ۱۱ تير (۲ ژوئيه)
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان (راست) و دبیر کل ناتو، آندرس فوگ راسموسن، در کنفرانس خبری پس از مذاکرات در برلین – ۱۱ تير (۲ ژوئيه)

صدراعظم آلمان گفت «در رابطه با تحریم‌ها علیه روسیه، تا کنون به مرحله دوم رسیده‌ايم و لزوم فراتر از اين رفتن را نمی‌توانیم منتفی بدانيم.»

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان مسکو را بخاطر عدم شرکت در طرح صلحی که توسط پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین اعلام شده بود، مورد انتقاد قرار داد و گفت تحریم‌های اقتصادی شدیدتر علیه روسیه هنوز به عنوان یک گزینه مطرح است.

خانم مرکل، روز چهارشنبه ۱۱ تير (۲ ژوئيه)، پس از مذاکرات برلین به همراه آندرس فوگ راسموسن دبير کل ناتو، در يک کنفرانس خبری شرکت کرد و گفت «در رابطه با تحریم‌ها علیه روسیه، تا کنون به مرحله دوم رسیده‌ايم و لزوم فراتر از اين رفتن را نمی‌توانیم منتفی بدانيم. مایه تأسف است که در طول آتش‌بس ۱۰ روزه که بطور یک طرفه توسط رئيس جمهوری اوکراین اعلام شده بود، هيچگونه واکنش قابل توجهی به طرح صلح نشان داده نشد، و آتش‌بس از سوی جدایی طلبان پذیرفته نشد.»

وی همچنین اضافه کرد «ما جستجو برای يافتن راه حل دیپلماتیک را متوقف نخواهيم کرد. وزیر امور خارجه آلمان امروز ميزبان وزیران امور خارجه روسیه و اوکراین خواهد بود؛ اما ما ابداً به هدفی که داريم نزديک نشده‌ايم.»

ولادمیر پوتین روز گذشته بطور مستقیم پوروشنکو را به خاطر تجدید درگیری‌ها مقصر دانست و گفت نمی‌تواند رهبر اوکراین را متقاعده کند که مدت آتش‌بس را تمدید کنند. وی همچنین گفت مسکو از تمامی ابزار موجود برای دفاع پر شور از روس های خارج استفاده خواهد کرد.

اوکراین، روز سه‌شنبه و ساعاتی پس از پایان یافتن آتش‌بس یکجانبه، عملیات نظامی جدیدی علیه جدایی‌طلبان حامی روسیه در شرق آن کشور آغاز کرد.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا نیز روز سه شنبه در گفتگویی تلفنی با سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از آن که شبه نظامیان تحت حمایت روسیه، گام هایی که می‌توانست به کاهش بحران کمک کند و آتش‌بس را تمدید کند، بر نداشته‌اند، ابراز نگرانی کرد.

XS
SM
MD
LG