لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

همکاری روسیه و اوکراین برای تمدید آتش بس


امروز در حالی که آتش بس میان دولت اوکراین و جدایی طلبان شرق هنوز به قوت خود باقی بود، شهر اسلاویانسک در ایالت دونتسک بمباران شد.
امروز در حالی که آتش بس میان دولت اوکراین و جدایی طلبان شرق هنوز به قوت خود باقی بود، شهر اسلاویانسک در ایالت دونتسک بمباران شد.

مسکو و کیف برای تمدید آتش بین در شرق اوکراین به توافق رسیدند، و اتحادیه اروپا از وضع تحریم های تازه علیه روسیه دست کشید.

دفتر رئیس جمهوری فرانسه امروز دوشنبه اعلام کرد ساعاتی پیش از اتمام آتش بس تعیین شده در شرق اوکراین، رؤسای جمهوری روسیه و اوکراین توافق کردند که برای تمدید آتش بس میان کیف و شبه نظامیان روسگرا همکاری کنند.

بیانیه دفتر رئیس جمهوری فرانسه در پی گفتگوی تلفنی میان آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه منتشر شد. دفتر آقای اولاند از دومین مکالمه تلفنی رهبران چهار کشور در دو روز اخیر با عنوان مکالمه ای طولانی نام برده است.

در بیانیه کاخ الیزه آمده است پس از گفتگو، پوتین و پوروشنکو همچنین در مورد همکاری برای برقراری کنترل مرزی مؤثر، آزادسازی شمار بیشتری از گروگان ها و زندانیان، و برپایی «گفتگوهای سه جانبه اساسی» توافق کردند.

آقای پوروشنکو روز یکشنبه از ولادیمیر پوتین مصرانه خواسته بود تا کنترل روسیه بر مرزهایش را بیشتر کند و جلوی ورود شبه نظامیان و اسلحه به اوکراین را بگیرد.

آتش بس اعلام شده از سوی رئیس جمهوری اوکراین در بیستم ماه ژوئن (۳۰ خرداد ماه) که فرصتی برای گفتگوهای صلح با جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق کشور فراهم کرد، قرار بود امروز به پایان برسد. رهبران اتحادیه اروپا هم تا پایان امروز برای تعیین تحریم های جدید علیه روسیه مهلت داده بودند.

اتحادیه اروپا روز جمعه توافق تاریخی تجارت آزاد با اوکراین را امضا کرد، و هشدار داد اگر شورشیان روسگرا تا دوشنبه بحران شرق اوکراین را فروننشانند، تحریم های بیشتری علیه روسیه به اجرا می گذارد.

کاخ کرملین بعد از مکالمه چهارجانبه در بیانیه جداگانه ای اعلام کرد آقای پوتین خواستار تمدید آتش بس در شرق اوکراین و برپایی سازوکار کنترل و نظارت بر آتش بس با مشارکت سازمان امنیت و همکاری اروپا شده و اضافه کرده که «رهبران خواستار آنند که دور سوم مشاوره بین کیف و مناطق جنوب شرقی اوکراین هر چه زودتر انجام گیرد.»

XS
SM
MD
LG