لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۸

حملات جدید اوکراین علیه شورشیان


فعالان در مقابل ساختمان پارلمان اوکراین در کیف (پايتخت) برای تصویب توافقنامه با اتحادیه اروپا شعار می دهند – ۱۰ تيرماه (۱ ژوئیه)
فعالان در مقابل ساختمان پارلمان اوکراین در کیف (پايتخت) برای تصویب توافقنامه با اتحادیه اروپا شعار می دهند – ۱۰ تيرماه (۱ ژوئیه)

رئیس مجلس اوکراین، الکساندر تورچينف، می گوید، چند ساعت پس از انقضای آتش‌بس یک‌طرفه، نیروهای اوکراین عملیات نظامی جدیدی را علیه جدایی طلبان طرفدار روسیه آغاز کردند.

پس از آنکه رئيس جمهوری اوکراین، آقای پترو پوروشنکو، اعلام کرد آتش بس را تمديد نخواهد کرد و وعده حملات جديدی را به مواضع شورشيان داد، تورچينف روز سه شنبه، ۱۰ تيرماه (۱ ژوئیه)، طی سخنانی در پارلمان اغاز عمليات جديد را اعلان کرد.

رئيس جمهوری اوکراين، پترو پوروشنکو
رئيس جمهوری اوکراين، پترو پوروشنکو

در اوايل روز سه شنبه، پوروشنکو در بيانيه ای اينترنتی گفت، تصميم وی در «واکنش به تروريست‌ها، شورشيان، غارتگران» و همه آن کسانی گرفته شده که «اقتصاد منطقه را به فلج کشانيده اند.»

او سپس در حالی همين پيام را، در خطابيه ای که از تلويزيون ملی کشور پخش شد، تکرار نمود، که آژانس خبرگزاری اينترفکس اوکراين (در کيف) از قول جدايی طلبان شهر کراماتورسک، واقع در شرق کشور، نقل کرد که نبرد از سر گرفته می شود.

آتش بس شکننده، که از ۳۰ خرداد ماه (۲۰ ژوئن) آغاز و دوشنبه شب پايان گرفت، به عنوان فرصتی تبليغ شده بود برای خلع سلاح جدایی‌طلبان و شروع مذاکرات گسترده‌تر با هدف عفو عمومی و انتخابات منطقه‌ای. اما شورشیان حاضر به خلع سلاح نشدند، و دولت کیف نمونه های متعددی از نقض آتش بس را گوشزد کرد.

آتش بس ابتدا قرار بود يک هفته به طول انجامد اما پوروشنکو آن را تا ده روز با اين اميد تمديد کرد که به پايان بخشيدن به جنگ در نزديکی مرز با روسيه کمک کند. از آوريل گذشته تاکنون بيش از ۴۰۰ نفر در جنگ های داخلی اوکراين کشته شده اند.

تصمیم رهبر اوکراین به دنبال مذاکرات چهارجانبه روز دوشنبه با رئیس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین، صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل، و رئیس جمهوری فرانسه، فرانسوا اولاند، گرفته شد.

پس از آن مذاکرات، کرملین گفت آقای پوتین بر اهمیت تمدید آتش بس و ایجاد «مکانیسم قابل اعتماد کنترلی بر رعایت آتش بس» تاکيد کرده است.

رهبران آمریکا و اروپا از روسیه خواسته اند برای پایان دادن به مبارزه شورشیان بر آنها فشار اعمال کند. آنها تهدید کرده اند اگر جلوی ورود شبه نظاميان و تسليحات بيشتر از ورای مرزها به اوکراین گرفته نشود، مسکو با تحریم های بیشتری روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG