لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

پوتین خواستار لغو مصوبه اعزام نیروی نظامی به اوکراین شد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

یک روز پس از گفتگوی تلفنی رئیس جمهوری آمریکا با همتای روسی خود، که از وی خواست برای کاستن از تنش‌ها در اوکراین با کیف همکاری کند، ولادیمیر پوتین از پارلمان روسيه خواست مصوبه مربوط به مداخله نظامی روسیه در اوکراين را لغو کند.

باراک اوباما روز دوشنبه، در تماسی تلفنی از آقای پوتين خواسته بود برای کاستن از تنش‌های سياسی موجود، با کيف در زمينه اجرای طرح صلح پترو پروشنکو، رئيس جمهوری جدید اوکراين، همکاری نزديک داشته باشد.

اينترفکس، خبرگزاری رسمی روسيه روز سه‌شنبه به نقل از قائم مقام کميته امور بين‌الملل دومای روسيه اعلام کرد، ولاديمير پوتين از پارلمان خواسته است مجوزی که به او برای دخالت نظامی در اوکراين داده شده بود را لغو کند. رئیس جمهوری اوکراین از این همتای روسی خود اقدام استقبال کرد.

پارلمان روسیه، در ماه مارس، لایحهای را تصویب کرد که بر مبنای آن رئیس جمهوری روسیه از حق اعزام نیروی نظامی به اوکراین، برای دفاع از اتباع روسیه و اوکراینی‌های روس‌‌زبان در آن کشور، برخوردار میشد.

اين در حالی صورت می‌گیرد که در حاشيه تحولات اوکراين، رخدادهای زيادی در جريان است. روز دوشنبه رهبران گروه‌های جدايی‌طلب طرفدار روسيه در شهرهای دونتسک و اسلوويانسک در شرق اوکراین، اعلام کردند با آتش‌بس پيشنهادی پترو پوروشنکو تا روز جمعه موافقت می‌کنند.

اتحاديه اروپا نیز ضمن ممنوع کردن واردات کالاهای ساخت کريمه، روسيه را به تحريم‌های بيشتری تهديد کرد، و روز سه‌شنبه نیز فرانک‌والتر اشتاين‌ماير وزیر امور خارجه آلمان در کيف با آرسنی ياتسنيوک، نخست وزير اوکراين گفتگو کرد و پس از آن نیز قرار است با رئيس جمهوری آن کشور نيز ديدار کند.

ساکنان لوهانسک در شرق اوکراين در واکنش به توافق آتش‌بس جدايی‌طلبان دو شهر روسی زبان ديگر، اميدوارند که طرح صلح ۱۵ ماده‌ای آقای پروشنکو بتواند به بحران موجود پايان دهد.

در همین حال سخنگوی ارتش اوکراین روز سه‌شنبه گفت شورشیان با پرتاب یک موشک ضدهوایی، یک هلیکوپتر نظامی را در نزدیکی شهر اسلویانسک سرنگون کردند و براساس گزارش‌های اولیه، تمام ۹ سرنشین آن کشته شدند.

این در حالی است که یکی از فرماندهان جدایی طلب طرفدار روسیه روز دوشنبه اعلام کرد آتش بس را تا ۲۷ ژوئن، دوره‌ای که پترو پروشنکوو رئیس جمهوری روز جمعه اعلام کرد، رعایت خواهند کرد.

خبرگزاری های روسیه به نقل از آقای پوتین می‌گویند، آتش‌بس باید از ۷ روز فراتر رود و باید با تلاش‌های جدی برای رسیدن به صلح همراه باشد.
XS
SM
MD
LG