لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۷

درگیری‌ها در شرق اوکراین از سر گرفته شد


یک روز پس از آن که رئیس جمهوری اوکراین به آتش‌بس یکجانبه ۱۰ روزه پایان داد و عملیات نظامی علیه جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در در مناطق شرقی آن کشور را از سرگرفت، درگیری‌ها در آن مناطق از سر گرفته شد.

سخنگوی شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین روز چهارشنبه گفت طی ۲۴ ساعت گذشته دست کم ۵ نفر سربازان اوکراینی جان خود را از دست داده و ۲۱ نفر مجروح شدند، در حالی که «صدها» نفر از شورشیان نیز در طرف مقابل کشته شدند.

او همچنین گفت نیروهای دولتی اوکراین سه منطقه را از نیروهای شورشی پس گرفتند و به ۱۲۰ هدف جدایی‌طلبان حمله کردند. این سخنگو در ادامه گفت روسیه از فرار پیکارجویان جدایی‌خواه به داخل روسیه جلوگیری می‌کند.

رسانه‌ها به نقل از یک سخنگوی ارتش اوکراین گزارش دادند جدایی‌طلبان در منطقه دونتسک با استفاده از یک موشک‌انداز دستی، یک فروند جت سوخو ۲۴ را هدف گرفتند، اما خلبان توانست آن هواپیامای جنگنده را در حالی که فقط یک موتور آن کار می کرد، به زمین بنشاند.

خبرگزاری ایتار تاس به نقل از یک منبع جدایی‌خواه می‌گوید نیروهای دولتی، شهر کراماتورسک را به شدت گلوله‌باران کردند.

در این میان، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز چهارشنبه در برلین گفت نمی‌توان تحریم‌های بیشتر علیه روسیه را منتفی دانست. آمریکا و متحدان اروپایی‌اش، روسیه را به مسلح کردن نیروهای جدایی‌طلب در شرق اوکراین متهم می‌کنند.

خانم مرکل همچنین گفت جای تاسف است که آتش بس ۱۰ روزه به خشونت‌ها پایان نداد. روز سه‌شنبه، ولایمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، پترو پوروشنکوو رئیس جمهوری اوکراین را مستقیما مسئول تجدید جنگ دانست. او همچنین گفت روسیه به دفاع از حقوق روس‌ها در خارج از کشور ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG